fbpx

Fertőzés ellen véd, stresszt csökkent, immunrendszert erősít, fejfájást csillapít – szegfűszeg

Barna tányéron szegfűszeg felülnézetben, sötét konyhapulton.

A magyar konyha évszázadok óta használja a szegfűszeget. Nagyon megosztó gyógynövényről, fűszernövényről van szó. Nagyon sokan kedvelik, míg mások még az illatát sem szeretik. Ezt természetesen el lehet fogadni, hiszen nem vagyunk egyformák. Azonban a szegfűszegnek ezernyi jótékony hatása ismeretes, mutatjuk is, melyek ezek.

A szegfűszeg nagyon előnyös lehet, ha valamilyen fájdalom gyötör bennünket. Különösen a fog fájdalmának csillapításában lehet a segítségünkre ez az érdekes illatú fűszer.

A szegfűszegre akkor is számíthatunk, ha a szervezetünkben valamilyen gyulladás vagy fertőzés alakul ki. A szegfűszeg alkalmazásával akár még a komolyabb betegségeket is elkerülhetjük, amennyiben idejében elkezdjük a szegfűszegkúrát.

Ha pedig az anyagcserénket vagy az emésztésünket szeretnénk megtámogatni, akkor is nagy hasznunkra lehet a szegfűszeg. A megfelelő emésztés elengedhetetlen az élelmiszer tápanyagokra történő lebontásához. Testünk ezeket a tápanyagokat sejtjavításra, energiatermelésre használja. Amennyiben az élelmiszer nem bomlik le kisebb molekulákra, úgy akadályozza a tápanyagok felszívódását a vérben. A szegfűszeg rendszeres fogyasztása azonban fokozza az emésztőenzimek szekrécióját, ezzel megelőzve az emésztési zavarokat, például a székrekedést.

A szegfűszeg rendkívül sok antioxidánst tartalmaz. A benne található fenolos vegyület, az eugenol is antioxidáns hatással rendelkezik, amely csökkenteni tudja a szervezetben az oxidatív stressz mértékét. A szegfűszeg mindezeken kívül bioaktív vegyületekben, például flavonoidokban is bővelkedik.

Az öregedéssel nem feltétlenül járnak együtt a betegségek. Ha szeretnénk idősebb korban elkerülni a betegségeket, fogyasszunk rendszeresen szegfűszeget, mivel antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a szervezetben a szabad gyököket, márpedig ezek magas száma az oka a betegségek, különösen a krónikus betegségek kialakulásának.

A szegfűszeg egyes vegyületei védelmet jelenthetnek a gyomorfekély kialakulása ellen, hiszen ez a fűszer segíti a gyomornyálkahártya megvastagodását.

A szegfűszeg nem csak a gyomorra van pozitív hatással, a máj működését is megtámogatja, ugyanis csökkenti a szervezetben a gyulladást és az oxidatív stressz mértékét, és ezekkel a hatásokkal a máj károsodása védhető ki.

A szegfűszeg polifenol vegyületekben is gazdag. A polifenolok az anyagcserére gyakorolnak kedvező hatást, illetve még a vércukorszintet is stabilizálni tudják.

Ha fáj a fogunk, próbáljuk ki a szegfűszeget vagy a szegfűszegolajat, ugyanis nemcsak a gyulladáscsökkentő, hanem a fájdalomcsillapító hatásait is kiélvezhetjük.

A szegfűszegben található eugenol nemcsak gyulladást csökkent, hanem nagyon hatékonyan képes megküzdeni a baktériumokkal is, hiszen antibakteriális hatásokkal is rendelkezik. Ily módon az immunrendszerre is pozitívan hat, mivel a szervezetben nem alakulnak ki fertőzések és betegségek sem.

A szegfűszeg stresszellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Antioxidánsokban gazdag, amelyek megvédik a sejteket az oxidatív stressz negatív hatásaitól.

Amennyiben sikerül elérnünk az ideális testsúlyunkat, úgy normalizálódhat a vércukorszintünk, a vérnyomásunk, a koleszterinszintünk, és kevesebb stressz éri a csontokat és az ízületeket. A szegfűszeg segít az anyagcsere stimulálásában, főként ha borssal, köménymaggal és fahéjjal kombináljuk azt.

A szegfűszeg enyhítheti a lüktető fejfájást is, mivel hűsítő és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik. Rendszeres fogyasztása az immunrendszert is védelmezi a gombákkal, a baktériumokkal, a vírusokkal, a toxinokkal és mikrobákkal szemben. A szegfűszeg antioxidáns, antimikrobiális és gyomorvédő tulajdonságokkal is bír, ez pedig segíthet az immunrendszer megerősítésében.

    1. Horvàth Erzsébet Terézia

      Szeretném én is megkérdezni hogyan kell fogyasztani? Krónikus fejfàjàsra, székrekedésre, puffadàsra? Pajzsmirigy túlműködés nem ellenjavallt? Segitséget nagyon köszönöm

  1. Szuhay Péter

    Én minden hosszabb időre eltett alma, körte vagy birs kompótba belefőzök literenként két szem szegfűszeget. Évek múlva felbontva is nagyon finom!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük