fbpx

Hasznosak és egészségesek: probiotikumok

A bélrendszer mikroorganizmusai – probiotikumok pink színben.

A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek elősegítik az egészséges bélflóra működését, vagyis megteremtik a jó és a rossz bélbaktériumok egyensúlyát. Ha a bélflóra egyensúlya felborul, különböző emésztőrendszeri problémák alakulhatnak ki, mint például hasmenés, székrekedés, hasfájás vagy puffadás.

A probiotikumok segíthetnek a hasmenés megszüntetésében. Azonban a szervezetünknek prebiotikumokra is szüksége van az egyensúly megteremtése érdekében. Nagyon hasznos prebiotikum a fokhagyma, a póréhagyma, a vöröshagyma vagy a spárga.

A probiotikumok az influenza és a megfázás ellen is védelmet nyújthatnak, hiszen segítenek az immunrendszer megerősítésében, így elkerülhetnek bennünket a vírusok és a baktériumok. Ha valaki mégis megbetegszik, akkor a betegség lefolyása gyorsabb lesz, és a tünetek sem lesznek olyan kellemetlenek, mint a probiotikumok rendszeres fogyasztása nélkül.

A probiotikumok a koleszterinszint csökkentésében is segíthetnek. Ez azért fontos, mivel a magas koleszterinszint megnöveli a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát. Az orvosok gyakran írnak fel a magas koleszterinre gyógyszereket, azonban ezeknek a gyógyszereknek súlyos mellékhatásaik lehetnek. Az egyik ilyen pédául az izomsorvadás. A probiotikumoknak viszont nincs semmilyen mellékhatásuk, sőt kifejezetten pozitívan hatnak az egészségre. A probiotikumok nemcsak az LDL-, hanem az összkoleszterinszint csökkentésében is kiemelkedő szerepet játszanak.

A probiotikumok rendszeres fogyasztása segíthet a bakteriális hüvelygyulladás kockázati tényezőit is csökkenteni. Ez a betegség akkor jelentkezik, ha a baktériumok elszaporodnak a hüvelyben, ezzel felborul a hüvelyflóra egyensúlya, ami különféle kellemetlen tüneteket okozhat.

Az erős csontozathoz sok mindenre szükség van: K2-, D3-vitaminban, kalciumban és magnéziumban gazdag táplálékok fogyasztására és rendszeres testmozgásra. Azonban a kutatások szerint a probiotikumok is sokat segíthetnek az erős csontozat fenntartásában. A probiotikumok megakadályozzák a csontvesztést és idősebb személyek esetében is növelik a csontsűrűséget.

A bélrendszer és az idegrendszer szoros kapcsolatban áll egymással. A szorongó típusú emberek gyakran szenvednek az irritábilisbél-szindróma nevű betegségtől. A betegség akár a depresszió kialakulását is elősegítheti, azonban a probiotikumok csökkenthetik a bélproblémákat, ami a szorongó személyben is oldja a feszültséget, és ez pozitívan hat a hangulatára.

1 hozzászólás

  1. Keő Kálmán

    A probiotikumokkal kapcsolatban azt szeretném elmondani,hogy csak úgy,váratlanul,
    kaptam egy nagyon kellemetlen bőrbetegséget.A bőrgyógyász Dr nő antibiotikumot írt fel,azt mondta ez majd segít és rendbe jön a bőröm.! Kihangsúlyozta,hogy a kúra alatt,szigorúan tilos probiotikumot szednem! Természetesen nem jöttem rendbe! Három hónap múlva,ismét felírt egy sokkal erősebb kúrát,és ismét megtiltotta a probiotikum szedését! Azóta is vakarom az egész testemet!
    2022.Húsvét előtt két héttel kezdődött .Nem értem,hogy miért tiltotta meg!
    Teljesen tönkre ment az emésztő csatornám!!!!!!!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük