fbpx

K-vitaminban gazdag ételek

Friss spenótlevelek egy zöld szélű kis tálkában egy faasztalon.

A K-vitamin zsírban oldódó vitamin, ennek ellenére nem raktározódik túl hosszú ideig a szervezetben. Legfontosabb feladata, hogy elősegítse a vér alvadási képességét. A K-vitamin a fehérjék összetapadásában nyújt segítséget, ami a véralvadásban játszik szerepet. Éppen ezért azoknak, akik váralvadásgátló gyógyszert szednek, nagyon körültekintően kell K-vitamin-tartalmú ételeket fogyasztaniuk, mert ez a vitamin befolyásolja a gyógyszer hatását.

Ez a vitamin a csontok erősödéséhez is hozzájárul, mégpedig úgy, hogy a D-vitaminnal együtt elősegíti a fehérjék beépülését a csontokba, ami nélkülözhetetlen a sejtek termelődéséhez és növekedéséhez. A K-vitaminnak szerepe van még az idegsejtek egészségének megőrzésében és a vesekövek kialakulásának megakadályozásában, sőt támogatja a máj méregtelenítő funkcióját is.

Ha szervezetünk nem jut hozzá elegendő K-vitaminhoz, az megemeli a csontritkulás, csonttörés és a vérzés kockázatát. Hiánya akár még halált is okozhat. A vitamin felszívódását több tényező is megakadályozhatja, például antibiotikumok vagy aszpirin szedése. Ha túl sok K-vitamin-tartalmú ételt veszünk magunkhoz, a vérünk besűrűsödhet, ami érrendszeri betegségeket vagy stroke-ot eredményezhet.

K-vitamin-forrásnak számít a káposzta, amely kitűnő antioxidáns is. A keresztesvirágú zöldségek is gazdagok ebben a vitaminban. Ilyen például a karalábé, a fehérrépa zöldje, a kelkáposzta. Kiemelkedő a vitamintartalma még a spenótnak, a szilvának, az uborkának, a mángoldnak, az áfonyának, a málnának, a karfiolnak, a paradicsomnak, a paprikának, a brokkolinak, az epernek, az avokádónak és a kelbimbónak. K1-vitamin elsősorban a zöld leves növényekben található. A szervezet számára fontos K-vitamin körülbelül felét K1-vitamin formájában különböző táplálékokkal vesszük magunkhoz. A vitamin másik felét a bélbaktériumoknak köszönhetjük, hiszen a K2-vitamin az ő segedelmükkel jön létre a bélben a megfelelő előanyagokból. Éppen ezért pl. aki probiotikus joghurtot fogyaszt, elősegíti a bélben a szükséges baktériumok elszaporodását, ezzel serkentve a szervezet K-vitamin-termelését.

K-vitamint akkor is bevihet a szervezetébe, ha májat, tojás és halolajat fogyaszt. Néhány fűszer is ismeretes K-vitamin-tartalmáról. Ezek a következők: curry, paprika, Cayenne-bors és a chili. Egy-egy gyógynövénynek is kiemelkedő a K-vitamin-tartalma, például a kakukkfűnek, a bazsalikomnak, a zsályának, a koriandernek, az oregánónak, a petrezselyemnek és a majorannának.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük