fbpx

Készüljünk a szilvaszezonra – egészséges szilvaturmix és szőlős-szilvás saláta recept

Kék kockás konyharuhán kis vödör megpúpozva szilvával.

Hamarosan itt az ősz. Egyes szilvafajok már kezdenek érni. Jó, ha tudjuk, hogy hazánkban a szilvatermesztés évszázadokra nyúlik vissza. A magyar szilvapálinka is messzi földön híres, de a szilva mint gyümölcs elképesztő lehetőséget biztosít a magyar emberek számára, hiszen nagyon változatosan és sokféleképpen elkészíthető. Készülhet belőle leves, tölthetjük húsba, szilvabefőttet is fogyaszthatunk sültek mellé, de süteményekben és desszertekben is megállja a helyét. Nem beszélve a szilvalekvárról, amely sokak kedvence. A szilva nemcsak változatosan használható fel a konyhában, de sok-sok egészségre gyakorolt pozitív hatással is rendelkezik. Mutatjuk is, melyek ezek.

A szilva egy csonthéjas gyümölcs, amely bőségesen tartalmaz rostot és káliumot is. Tele van olyan antioxidánsokkal, amelyek védelmet jelentenek a sejteknek a károsodásokkal szemben. Hatásukra csökken a szervezetben az oxidatív stressz és így a betegségek kialakulásának az esélye.

A szilva sötét színét az antocián vegyületek adják, amelyek szintén remek antioxidáns hatásokkal rendelkeznek. A hazánkban termő gyümölcsök közül a szilva és a szőlő tartalmazza a legtöbb antioxidánst.

A szilvában emellett olyan vegyületek is találhatók, amelyek nagyon hatékonyak a gyulladás csökkentésében. Ez rendkívül lényeges, hiszen a gyulladásból betegség lesz, de az elhízás is a gyulladás számlájára írható.

A szilva polifenolokban is bővelkedik. Egy olyan polifenol vegyület is megtalálható benne, amely a kávéban is jelen van. Ez nem más, mint a klorogénsav, amely nemcsak a vércukorszintet szabályozza nagyon hatékonyan, hanem az étvágyat is.

A szilva rostokban is gazdag, amelyek lassítják a cukor felszabadulását a véráramba, ily módon járulnak hozzá a vércukorszint szabályozásához.

A szilva nagyon sokféle tápanyagot, azaz vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Többek között kalciumban is bővelkedik, illetve K-vitaminban, amely csökkenti a vérrögképződés kialakulásának esélyét. Káliumot, C-vitamint, valamint olyan polifenolokat is tartalmaz, amelyek csökkentik a kardiovaszkuláris kockázatokat, azaz a szívbetegségek kialakulásának esélyét.

A szilvában található polifenoloknak más szerepük és feladatuk is van: nagyon hatékonyak az életkorral összefüggő kognitív hanyatlás lassításában. Már csak emiatt is fogyasszunk belőle a szezonban annyit, amennyit csak tudunk!

A szilva nagyon változatos étkezést tesz lehetővé, sokféle dolgot készíthetünk szilva hozzáadásával. Mi most egy szilvaturmix és egy szilvasaláta receptet osztunk meg a kedves olvasókkal.

Szilvaturmix hozzávalói:

• 5-6 szem szilva,
• ízlés szerint méz,
• 1 csésze mandulatej vagy kókusztej,
• 1 teáskanál chiamag.

Elkészítése:

A chiamagot egy kevés tejben beáztathatjuk a turmix készítése előtt egy órával. Magozzuk ki és tegyük a turmixgépbe a szilvát, a mézet, a megduzzadt chiamagokat és végezetül a tejet. Turmixoljuk le az összetevőket, majd öntsük egy pohárba. Egy kevés őrölt chiamaggal és egy csipet fahéjjal is megszórhatjuk a finom italunkat.

Szilvás-szőlős saláta hozzávalói:

• 5-6 szem nagyobb szilva,
• 1 fürt szőlő,
• 20 dkg fetasajt,
• ízlés szerint méz,
• 2-3 evőkanál olívaolaj,
• fél citrom leve,
• ízlés szerint só és bors,
• pirított dió.

Elkészítése:

Mossuk meg a gyümölcsöket, a szőlőt szedegessük le a fürtről, a szilvát magozzuk ki és vágjuk kisebb darabokra. Tegyük a gyümölcsöket egy salátástálba. Készítsük el a dresszinget: Keverjük össze az olívaolajat, a mézet, a fél citrom levét, a sót és a borsot, majd öntsük a salátára. A salátára kerül még a felkockázott sajt és a pirított dió is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük