fbpx

Miért van szüksége a szervezetünknek élelmi rostra?

Egy zöld füvön egy fiatal vörös hajú lát fekszik, mellette szív alakban gyümölcsök elhelyezve.

Minden embernek szüksége van élelmi rost fogyasztására, de nagyon sokan még a napi 25 mg ajánlást sem tartják be, vagy egyáltalán nem fogyasztanak rostban gazdag ételeket. A rostoknak nagyon sok egészségügyi előnye van, és sok betegség megelőzésében is segítségünkre lehetnek, amennyiben napi rendszerességgel fogyasztjuk őket.

Elsősorban a gyomor és a bélrendszer egészséges működése szempontjából van szükségünk az élelmi rostokra, hiszen normális, laza székletet eredményeznek, így nem kell megküzdenünk a székrekedéssel. A tartóssá váló székrekedés sok veszélyt hordoz magában, hiszen nemcsak a kellemetlen aranyér kialakulásáért lehet felelős, hanem hasi fájdalmat, görcsöket és puffadást is okozhat.

A rostok segítenek a fogyásban is. Nem egy fogyókúrás csodaszer, hanem könnyen eltelít és ezzel hozzájárul a jóllakottságérzés kialakulásához. Ez fokozottan igaz, ha a megfelelő mennyiségű folyadékot is elfogyasztjuk mellette, így sokkal kevesebbet fogunk enni, ami pedig fogyást eredményezhet.

Számos kutatást végeztek a rosttal kapcsolatban. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a rostban gazdag táplálkozás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Már napi 10 gramm rost is mintegy 15 százalékkal mérsékli a szívkoszorúér-betegség kialakulását.

Amennyiben mindennap fogyasztunk magas rosttartalmú táplálékokat, úgy a cukorbetegség kialakulásának kockázata is csökkenhet, hiszen az élelmi rostok nagyszerűen szabályozzák a vércukorszintet.

Az élelmi rostok akár rákellenes hatásokat is kifejthetnek, hiszen számos kutatási eredmény igazolta, hogy a rendszeres fogyasztásuknak köszönhetően kisebb lehet az esélye a vastagbél- és végbélrák kialakulásának.

Az irritábilisbél-szindróma, vagy rövidítve az IBS gyakran jár együtt hasi diszkomfort érzettel, görcsökkel és puffadással. Van akinél hasmenést, van akinél székrekedést, míg másoknál a kettő váltakozását is előidézi ez a betegség. A rostok ebben az esetben is hasznosak lehetnek, kiváltképp az útifűmaghéj fogyasztása hozhat sikereket.

Hogyan illesszük be a táplálkozásunkba az élelmi rostokat? Fogyasszunk minél több teljes kiőrlésű gabonából készült táplálékot, együnk minden nap friss és szezonális zöldségeket és gyümölcsöket. Egészségünk megőrzése érdekében fogyaszthatunk oldható és oldhatatlan rostokat. Az oldható rostok gazdag forrása a zab és a diófélék, míg oldhatatlan rostokat a hüvelyesek és a barna rizs tartalmaz.

1 hozzászólás

  1. Idős ember vagyok. Vese rendellenességgel és köszvény hajlammal születem. Sokat kinlódok a köszvénnyel. Teákra kérnék tanácsot, amivel a hugysav-szintet csökkenthetem a diéta mellett. Köszönöm a türelmet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük