fbpx

Legjobb életkor a dohányzásról való leszokáshoz

Nő kék felsőben kettétör egy szál cigarettát.

A dohányzás súlyosan károsítja az egészséget, ezt mindenki nagyon jól tudja. Valaki csak fiatal korában dohányzik, majd amilyen gyorsan rabjává vált a cigarettának, olyan gyorsan képes leszokni róla. Mások évekig „szenvednek”, mire sikerül ettől a káros szenvedélyüktől megszabadulni. Egy tanulmány leírta, hogy a legjobb időszak a leszokásra mindenképpen 35 éves kor előtt van, ugyanis azoknak a halálozási arányuk, akik 35 éves koruk előtt szabadulnak meg ettől a szenvedélyüktől, megegyezik azokéval, akik soha nem dohányoztak.

Lehet, hogy a tanulmány így vélekedik, én mégis azt gondolom, hogy soha nem késő megszabadulni a cigarettától, hiszen minden egyes nap, amikor nem dohányzunk, csakis jót tehet az egészségünknek. Azonban most nézzük meg, hogy miért is gondolják úgy a tanulmány szerzői, hogy valóban 35 éves kor előtt a legjobb leszokni a dohányzásról.

A dohányzás nagyon sokféle betegséget okoz, többek között szívbetegséget, rákos betegségeket, cukorbetegséget, stroke-ot, krónikus obstruktív tüdőbetegséget, amely magába foglalja a tüdőtágulást és a krónikus hörghurutot is. A dohányzás ezeken kívül megnöveli a szembetegségek, az immunrendszeri betegségek és az ízületi gyulladás kockázatait is.

Mit okozhat még a dohányzás? Például megnöveli a fertőzések kockázatait, megnő a fogászati problémák és a halláskárosodás kockázata.
A dohányzás megváltoztatja a szaglást és az ízérzékelést is. Rontja a fizikai megjelenést is, hiszen tönkreteszi a fogakat és gyorsan öregedő bőrt eredményez. Ezen kívül nagyobb lesz a szorongás és a depresszió kialakulásának kockázata is.

Az emberek sokféle ok miatt dohányoznak. Például sokan mondják azt, hogy ez egy örömforrás számukra, illetve sokan hiszik azt, hogy nagyon jó a dohányzás még stresszoldásra is. Azonban akkor teszünk jót magunknak, az egészségünknek, ha mihamarabb leszokunk erről a káros szenvedélyről. Mutatjuk is, hogy miért.

Tehát a tanulmány azt állítja, hogy a legjobb, ha 35 éves korunk előtt szokunk le a dohányzásról, hiszen ilyenkor még sok betegség nem alakul ki, illetve a szervezet szinte meggyógyítja önmagát és ezek az emberek olyan egészségi állapotba is kerülhetnek, mintha soha nem dohányoztak volna.

És ez még nem minden. A tanulmány azt is megállapította, hogy azon 35-44 éves emberek körében, akik leszoktak a cigarettáról, mintegy 21 százalékkal magasabb volt a halálozási arány, mint a nemdohányzó emberek körében. Ez az arány 47 százalék volt a 45-54 éves dohányzásról való leszokók körében. Az okok pedig ismeretlenek maradtak.

Ezek az adatok azonban senkit se riasszanak el. A tanulmány írói szerint a hirtelen nikotinmegvonás és a stressz is közrejátszhat ezeknek az embereknek a halálában. Éppen ezért nagyon fontos szakember segítségét kérni, ha valaki le szeretne szokni a dohányzásról. A szakorvos különféle vizsgálatokat is elrendelhet. Ezeknek az embereknek a halálát ugyanis nem a leszokás, hanem minden valószínűség szerint a már meglévő betegségek okozták. Azok a betegségek, amelyek minden bizonnyal az évekig, évtizedekig tartó dohányzás következtében alakultak ki.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük