fbpx

A kezünk is velünk öregszik – a kéz mint az életkor mutatója

Öreg nő kezeit fogja fiatal férfikéz.

Néha irigykedve nézünk egy-egy színészt vagy színésznőt – de inkább a nőket –, mivel 50 fölött is olyan feszes arcbőrrel rendelkeznek, ahogyan mi 20 vagy 30 éves korunkban néztünk ki. Aztán persze kiderül, hogy ezek a színésznők ilyen-olyan beavatkozáson estek át, így nem is csoda, ha egyetlen ráncot sem látunk az arcukon. De pillantsunk csak ezeknek a hölgyeknek a kezére és mindjárt kiderül, hogy nem is olyan fiatalok. Hiszen a kéz elárulja a valódi életkorunkat. Mutatjuk is, hogy milyen változásokon esik át a kezünk, milyen betegségei lehetnek idősebb korban és milyen jelekből vehetjük észre, hogy bizony mi is megöregedtünk.

A kezünket nagyon sok mindenre használjuk, azonban ahogy öregszünk, úgy a kezünk is egyre erőtlenebb és gyengébb lesz. Egyes kézproblémák bizonyos betegségeket is előrejelezhetnek.

A kezünknek nemcsak az erőnléte, hanem a markolata is gyengül 65 éves kort követően. Ezt sok minden okozhatja, például a törékeny csontok, az ízületi gyulladás és az izomvesztés. Ha ez a folyamat hirtelen következik be, akkor valamilyen betegség állhat a háttérben, például ilyen a cukorbetegség, a szívbetegség vagy a magas vérnyomás.

A kéz remegése is nagy probléma lehet 50 éves kort követően. Az emberi kéz remegése sok minden miatt bekövetkezhet. Egyes gyógyszerek is okozhatnak ilyen problémát, de a kézremegés hátterében állhat stressz, szorongás, alacsony vércukorszint, fáradtság vagy túl sok koffein fogyasztása. Aktív remegés akkor jön létre, ha éppen használjuk a kezünket. Nyugalomban pedig passzív remegésről beszélünk. Az aktív remegés általában ártalmatlan. Az étrend és az életmód megváltoztatása, például a kevesebb kávé fogyasztása segíthet a probléma orvoslásában. A passzív remegés hátterében azonban komolyabb probléma is meghúzódhat. Ilyen például a daganat, az agyi betegség mint például az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór.

Idősebb korban nagyon gyakori egészségi probléma, ha begyulladnak az ízületek. Ez idővel fájdalomhoz, duzzanathoz és mozgásvesztéshez is vezethet.

Ha túl gyakran tartózkodtunk a napon, akkor májfoltok, öregségi foltok alakulnak ki a kézfejen. A bőr ahogy öregszik, egyre több nedvességet veszít, ez pedig bőrszárazsághoz és ráncosodáshoz vezethet. Ahogy veszít a kezünk a lágy szövetekből, úgy a vénák is egyre láthatóbbá válnak.

A kézfejet sok nap éri az évek során, így a kézfejünkön is kialakulhat bőrrák. A gyenge immunrendszer és a családi halmozódás csak tovább fokozza a tüneteket.

Ha nagyon száraz a bőrünk, akkor használjunk olaj alapú kézkrémet. Az olyan összetevők, mint a glicerin, az alfa-hidroxisavak és a karbamid nagyon előnyösek, mivel remek nedvesítőszerként működnek. Használhatunk olyan kézkrémet, amely növényi vajat tartalmaz, például sheavajat, kakaóvajat vagy mangóvajat.

A kezek masszírozza nemcsak azok megjelenését javítja, hanem számos egészségi előnnyel is jár. A kézmasszázs a következő előnyöket foglalja magába: fájdalomcsillapítás, stressz és szorongás csökkentése, azonnali hangulatjavítás, jobb alvásminőség.

A tápláló étrend segíthet fenntartani és javítani a körmök és a kéz bőrének jó állapotát. Az étrendünknek tartalmaznia kell fehérjékben, esszenciális zsírsavakban, B-vitaminokban és E-vitaminban gazdag ételeket.

1 hozzászólás

  1. Temesváriné Jutka

    hát igen! én is észre vettem, hogy gyengülök, ezért a kakaóbab töretet eszem az eszem végett! de a kezemgyengülésén észre vettem, hogy már nem bírok több kg-t cipelni. többször le kell tennem a bevásárló szatyromat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük