fbpx

Mi okozhat májrákot és hogyan előzhetjük meg ezt a betegséget?

Kék háttér előtt nő fehér felsőben fogja a jobb oldalát.

Az egyik legnagyobb szervünk a máj, amely nagyon sok funkciót tölt be és nagyon sok feladata van, többek között az emésztési folyamatban játszik kitüntetett szerepet. Nagyon fontos, hogy vigyázzunk a májunk egészségére és elkerüljük az olyan betegségeket, mint például a májrák.

A májrák kialakulásában sok mindennek szerepe lehet. Ilyen például az alkoholfogyasztás, a hepatitisfertőzés, a májcirrózis, a genetikai májbetegség, a dohányzás és a 2-es típusú cukorbetegség.

A májrák kialakulásában közrejátszhat a nem alkoholos zsírmájbetegség. Ilyenkor a beteg nem fogyaszt ugyan alkoholt, viszont a májban zsír halmozódik fel, ami akár a máj daganatos betegségét is okozhatja.

Az elhízás is kulcstényező a májrák kialakulásában. Ha valakinek magas a BMI-indexe, illetve nagy a derék- és a csípőmérete, ez is megnövelheti a májrák kockázatait.

A májráknak vannak úgynevezett korai tünetei, ilyen lehet például a has duzzanata, a has felső részének fájdalma, a megnövekedett has, a fáradtság, a hasi folyadék jelenléte, a váratlan fogyás és a hányinger.

A májrák kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Sok dolgot mi magunk is megtehetünk, hogy a betegség kockázatai csökkenjenek. Az egyik ilyen a túlzott alkoholfogyasztás elkerülése, hiszen a mértéktelen ivás májcirrózishoz és májrákhoz vezethet, de zsírmájbetegséget is okozhat, amelyből szintén kialakulhat májdaganat. Fontos, hogy alkoholt csakis mértékkel fogyasszunk.

Az elhízott és cukorbetegségben szenvedő betegek jobban ki vannak téve a májrák kockázatainak. A betegség elkerülése érdekében nagyon lényeges a rendszeres mozgás beiktatása az életünkbe. Naponta legalább 30 perc mozgás ajánlott heti öt alkalommal.

Az alkohol és a zsíros ételek is fokozzák a májrák kialakulásának a kockázatát. Nagyon fontos, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyek inkább csökkentik ezt, például ilyenek a magas rosttartalmú táplálékok, a gyümölcsök, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonák. Az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása is javasolt, mint például a halak, az olívaolaj, a diófélék és az olajos magvak.

1 hozzászólás

  1. Bavolyár Klára

    Köszönöm szépen az egészség megóvására a részletes cikkeket, melyekből válogatva nagyon hasznos informáciokat olvashatok!
    Üdvözlettel:
    Bavolyár Klára

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük