fbpx

Miért van szükségünk niacinra?

Fekete alapon fehér "vitamin B3" felirat sárgával aláhúzva, alatta a niacin képlete.

Bizonyára mindenki nagyon jól tudja, hogy a niacin a B-vitaminok csoportjába tartozik. A niacin – vagy más néven a B3-vitamin – nagyon hasznos vitamin, amely sokféle táplálékban megtalálható. Mutatjuk is, miért olyan fontos a szervezetünk számára ez a vitamin.

A niacinnak kiemelkedő szerepe van a bőr védelmében. Az egyik legnagyobb feladata nem más, minthogy a nap káros sugaraival szemben nyújtson számunkra védelmet. Sok kutatási eredmény támasztja alá, hogy ez a vitamin nagy szerepet játszik a bőrrák, különösen a melanoma elleni védelemben.

Ha tudjuk, hogy gond van az emésztésünkkel, akkor a B3-vitamint is kipróbálhatjuk az emésztőrendszeri egészség fenntartására, az emésztési zavarok leküzdésére. A B-vitaminok csoportjába tartozó összes vitamin nagyon fontos szerepet tölt be az emésztőrendszer egészségének fenntartásában, míg a niacin többek között a gyomorsav termelését támogatja meg, illetve ha étvágytalanok vagyunk, akkor is számíthatunk erre a vitaminra.

A szervezetben anyagcsere-folyamatok zajlanak, amelyeket a niacin is támogatni tud. Többek között az az egyik feladata, hogy energiával lássa el a sejteket, illetve a zsíranyagcserében is aktívan részt vesz. A B3-vitamin mindezeken kívül a szervezet méregtelenítő folyamataiban is aktívan részt vesz.

A B3-vitamin az agy megfelelő működését is biztosítani tudja. Amennyiben hiányt szenvedünk ebből a vitaminból, úgy mentális betegségek is jelentkezhetnek, illetve az úgynevezett agyi köd kialakulását is elősegíti ennek a vitaminnak a hiánya. A niacin akkor is segíthet, ha demencia vagy Alzheimer-kór nevű betegségekben szenvedünk, ugyanis a niacin fejleszti a memóriát és a kognitív funkciókra is pozitív hatást gyakorol.

A magas koleszterinszint, pontosabban a magas LDL-koleszterin-szint oka lehet a szívinfarktus és a stroke kialakulásának, azonban a niacinnal kapcsolatban bebizonyosodott, hogy csökkenteni képes a rossz, azaz az LDL-koleszterin-szintet, viszont segíthet a HDL-koleszterin-szint növelésében.

A niacinnal kapcsolatban az is bebizonyosodott, hogy az ízületi gyulladás tüneteit is enyhíteni tudja. A B3-vitamin ugyanis erősíti az izmokat, miközben csillapítja a szervezetben a gyulladást, illetve az ízületi merevséget és duzzanatot.

    1. A niacin természetes forrásai: mandula, búza, bab, zöld leveles zöldségek, sárgarépa, zeller, sovány húsok, olajos magvak, száraz hüvelyesek, avokádó, füge, szilva, teljes kiőrlésű gabonatermékek.

  1. Deák Sándor

    Érdeklödök a börgomba kezelésre va e étrend kiegészö kapszula,Köszönöm a választ

  2. Szuhay Péter

    Állítólag a B3 vitamin csökkenti a bőrgombát, vettem is a szokásos vitaminboltban. Meglepő erős hatása volt: nagyon kipirultam és melegem lett, kicsit megijedtem. Lehet, hogy ez a 100mg-os tabletta túl nagy adag. Ha megtalálom a spájzban, legközelebb csak fél tablettát kapok be.

    1. Nagy Barnabasne

      Sajnos én is lemondtam a szedeserol a kellemetlen égő lángoló érzés hatása miatt!!

  3. Nagyné Papp Erika

    Tisztelt Szerkesztők!
    Mindig örömmel olvasom ezeket a cikkeket , mivel több anyagcsere betegségem is van
    Kérem, mindig adjanak ajánlásokat arra, hogy mely élelmiszerek fogyasztásával lehet hozzájutni a különleges, nem ismert vitaminokhoz, ásványi anyagohoz.
    Nagyon sok drága étrendkiegészítő kapható a herbáriákban, de nem mindig a legdrágább a leghatásosabb. Igaz, hogy a gyártókat tilos megnevezni, mivel az reklámnak minősül, de az egyes vegyület csoportok megnevezés gondolom, nem tiltott, pl köztudomású, hogy az ásványi sók szerves kötésben könnyebben felszívódnak mint a szervetlen kötésben lévő sók.
    A legtöbb rohanó ember reggel elfogyasztja az összes étrendkiegészítőt, ami jónak gondol, de lehet, hogy ez nem helyes, mivel az egyes hatóanyagok gátolják mások felszívódását és ablakon kidobott pénz az étrendkiegészítők használata.
    Jelen cikkben kiegészítésként szerepel , hogy milyen élelmiszerek tartalmazzák a niacint.

    1. Kedves Erika! Amennyiben fenti keresőnkbe beírja azt a vitamint, ásványi anyagot, ami érdekli, egész biztosan talál róla sok olvasnivalót és akár több cikkben is megírtuk már, hogy mely élelmiszerekben fordulnak elő, hisz szinte minden témáról több írásunk is született már az elmúlt években. 🙂

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük