fbpx

Kapcsolat a cukorfogyasztás és a hormonális egyensúly között

Kockacukorral teli tálat visszautasít egy színes kockás inges nő.

A szervezetünknek csak abban az esetben nem árt a cukor, ha nem visszük túlzásba annak fogyasztását, azaz tartjuk a mértéket. Azt azonban tudnunk kell, hogy hiába is korlátozzuk a cukorfogyasztásunkat, ha nagyon sok élelmiszer tartalmaz úgynevezett hozzáadott cukrot.

A magas cukorbevitel nemcsak súlygyarapodást okozhat, hanem felelőssé tehető a hormonális egyensúlytalanság kialakulásáért is. Többek között a túl sok cukor okozhat egy PCOS nevű betegséget, azaz a policisztáspetefészek-szindrómát.

A hormonális változásoknak sokféle oka lehet, ilyen például a cukorbetegség, egyes gyógyszerek, pajzsmirigybetegségek, depresszió, daganatos megbetegedések, étkezési problémák, stressz, és a sort még lehetne folytatni.

A túlzott mértékű cukorfogyasztás mindkét nem egészségét veszélyezteti, mégis az új kutatások arra mutatnak rá, hogy a nők egészsége nagyobb veszélynek van kitéve. Többek között a túl sok cukor tehát okozhatja a policisztásovárium-szindróma nevű betegséget.

A cukor ezen kívül hatással van az inzulinszintre, oka lehet a magas vérnyomás és a magas trigliceridszint kialakulásának, illetve akkor is gyanakodnunk kell túlzott cukorfogyasztásra, ha a szervezetben megemelkedik a C reaktív fehérje, azaz a CRP-szint, ugyanis a cukor felelőssé tehető azért is, ha a szervezetben gyulladás keletkezik.

A cukor nemcsak a klasszikus értelemben vett cukrot foglalja magába, hanem a finomított szénhidrátokat is, amelyek szintén felboríthatják a hormonális egyensúlyt, mint maga a finomított cukor.

A PCOS-ban szenvedő nők gyakran szenvednek inzulinrezisztenciában is. Az inzulin egy olyan hormon, amely szabályozza a vércukorszintet és lehetővé teszi, hogy a glükóz a testbe kerülve energiaként hasznosuljon. Inzulinrezisztencia pedig akkor alakul ki, amikor a szervezet nem reagál az inzulinra. Sok esetben a PCOS nevű betegség miatt alakul ki az inzulinrezisztencia.

Mi a megoldás? Mindenképpen korlátozni szükséges a cukorbevitelt és ellen kell állni a cukor, a finomított szénhidrátok és az édességek csábításának. Ezt úgy érhetjük el, ha a vércukorszintünket stabilizálni tudjuk. Ezt biztosítja a szénhidrátok, a fehérjék és az egészséges zsírok megfelelő arányú bevitele, illetve a kiegyensúlyozott étkezésre való törekvés, amelyet a magas rosttartalmú ételek is biztosítani tudnak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük