fbpx

Mitől lehet légszomjunk és hogyan orvosolhatjuk?

Fiatal férfi és hölgy egy masszázsszalonban a hasukon fekve pihennek, körülöttük gyertyák.

A légszomj nem hangzik túl jól, és még veszélyes is lehet. De mi is ez valójában, mikor és miért alakul ki? Ez a kellemetlen jelenség sok embernél előfordulhat, hiszen még egy „egyszerű” pánikroham is hozzájárulhat a létrejöttéhez, de azok is megtapasztalhatják, akik rendszeresen és keményen edzenek. Gondoljunk csak a futókra vagy az aktívan versenyzőkre, azonban kiválthatja asztma vagy tüdőgyulladás is.

Ha valakinek nem áll komoly betegség a háttérben, azaz csak a nem megfelelő lelkiállapot miatt alakul ki a légszomj, úgy néhány természetes módszer is segíthet a probléma orvoslásában. Azonban ha egyre gyakrabban és egyre hosszabb ideig tapasztalja meg ezt a kellemetlen állapotot, feltétlenül orvosi segítségre van szükség.

A légszomj legtöbbször nemcsak önmagában jelentkezik, hanem más tünetek is társulnak hozzá. Megjelenhet akár szédülés, szorongás, fáradtság, nyaki és mellkasi fájdalom, zihálás, köhögés, ájulás, sőt rosszabb esetben véres köpet is. Ezt a kellemetlen tünetegyüttest sok dolog kiválthatja. Ilyen lehet például allergia, szorongás, asztma, szívroham, vérszegénység, alacsony vérnyomás, tüdőembólia, COPD is, de gondolnunk kell szívproblémákra, illetve a tüdő hegesedésére, elhízásra, sőt akár tüdőrákra is.

Amennyiben valakinek gyakran van légszomja, mindenképpen ki kell deríteni, hogy milyen betegség áll a háttérben, majd a diagnózist követően az alapbetegséget és a légszomjat is kezelni szükséges. Mutatjuk is, mit tehetünk a kiváltó tényezők ellen.

A szorongásra hajlamos emberek gyakrabban vesznek levegőt és aprókat lélegeznek, ami nem tesz jót a tüdőnek. A mélylégzésnek kiemelt szerepe van a szorongás csökkentésében, hiszen oldja a stresszt és javítja a tüdő működését.

Nemhiába tanácsolják azt, hogy gyakran szellőztessünk, hiszen a tüdőnknek is fontos, hogy friss, tiszta levegőhöz jusson. Az áporodott levegő ártalmas lehet, mint ahogyan a dohányfüst, az állatszőr is, ezek légzési nehézséget okozhatnak. Szellőztessünk annyiszor, amennyiszer csak tudunk, és ha van rá lehetőségünk, sétáljunk minél többet a friss levegőn kint a természetben, hiszen ezzel nemcsak a légzésünk, hanem a tüdő működése is javulni fog.

A folyamatosan fennálló stressz nemcsak fizikailag, de lelkileg is megbetegíthet bennünket. A stressz oldásában segíthet a jóga és a meditáció is. Ezeket a gyakorlatokat mindenképpen érdemes beiktatni az életünkbe, hiszen egyaránt szolgálhatják a lelki békét és a testi egészséget.

A rendszeres masszázs is nagyon hasznos, hiszen hatására megszűnhet bennünk a feszültség. Egy kellemes masszázs ugyanis hozzájárul a kortizolszint csökkenéséhez, így a stressz megszűnéséhez, és ezzel párhuzamosan megemeli a szerotonin-, illetve a dopaminszintet, amelyek a boldogságért felelős hormonok a szervezetünkben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük