fbpx

Módszerek és tippek a dopaminszint emelésére

Idős nő festékpalettával a kezében áll a festővászon előtt.

Bizonyára mindenki észrevette már, hogy egyes ételek elfogyasztása után sokkal boldogabbnak érezte magát, mint más táplálékok elfogyasztását követően. Ennek nem más az oka, minthogy egyes táplálékok elfogyasztása után úgynevezett dopamin termelődik a szervezetben, ami voltaképpen boldogságot okoz.

A dopamin egy olyan neurotranszmitter, amely jeleket és üzeneteket küld az agyból az idegsejtekbe. A dopamin emellett a szerotoninnal szorosan együttműködik, amely hormon szintén boldogságot generál.

A dopaminnak nagyon sok feladata és funkciója van a szervezetben, például részt vesz a motoros koordinációban, és a döntéshozatali képességet is irányítja. Vannak olyan betegségek – például ilyen a Parkinson-kór –, amelyek hatással vannak a dopaminszintre, azaz csökkentik azt. Az alacsonyabb dopaminszint csökkenti a koncentrációs készséget, a mozgáskoordinációt, az egyensúlyt, de még alacsonyabb motivációt is eredményezhet.

A dopaminszintet természetes módon és módszerekkel is lehetséges növelni, például olyan cselekedetekkel, amelyek boldogságot okoznak. Ilyen lehet az olvasás, a zenehallgatás, a kreatív hobbi űzése, a főzés, egyszóval kit mi tölt el örömmel és boldogsággal.

A dopaminszintet egyes táplálékok is fokozni tudják, ilyen az alma, amely gazdag forrása egy kvercetin nevű antioxidánsnak. A kvercetin segít megőrizni az agyban a dopamin neuronjait.

Az eper sok B6-vitamint, folátot és vasat is tartalmaz. Szintén bővelkedik kvercetinben, amely csökkenteni tudja az agyban az oxidatív stressz okozta károsodásokat.

A cékla egy olyan salátanövény, amely sok-sok betain nevű vegyületet tartalmaz. A betain pozitívan hat a dopamintermelésre is.

A tökmag nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét és vasat, illetve aktívan hozzájárul a dopamintermeléshez is.

A banán is gazdag forrása a B6-vitaminnak, illetve tirozint is tartalmaz. Mindkettő segíti a dopamintermelést, és ezzel együtt a jó hangulatunk megalapozását.

A tojás nemcsak folátban bővelkedik, de mind a 9 aminosavat tartalmazza. Ezek az aminosavak is segítik a dopamintermelést.

Az étcsokoládé olyan antioxidánsoknak a gazdag forrása, amelyek csökkentik a szervezetben az oxidatív károsodás mértékét. Ez azért nagyon lényeges, mivel az oxidatív stressz negatívan hat a dopaminszintre. Ezt legfőképpen a Parkinson-kórban szenvedő betegek esetében mutatták ki.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük