fbpx

Tippek ösztrogénhiány ellen

Idősebb nő kerékpározik egy parkon keresztől, fák között.

Az ösztrogén az egyik legfontosabb női nemi hormon. Akkor beszélünk ösztrogénhiányról, amikor alacsony ennek a hormonnak a szintje. Ez az állapot általában a menopauza időszakában szokott előfordulni. Nagyon fontos, hogy elkerüljük ennek a hormonnak a hiányát, mivel nagyon súlyos egészségügyi gondokat okozhat.

A gyulladáscsökkentő étrend a legjobb módszer arra, hogy elkerüljük az ösztrogénhiányos állapotot. Kerüljük a feldogozott élelmiszereket, illetve az úgynevezett rossz zsírokat is. Ezek helyett fogyasszunk magas keményítőtartalmú zöldségeket és alacsony glikémiás indexű gyümölcsöket. Ebbe a csoportba tartoznak a citrusos gyümölcsök, a bogyós gyümölcsök, az avokádó, az alma. Próbáljuk meg a jó zsírokat beilleszteni az étrendünkbe, ide tartoznak a halak, az olívaolaj vagy az olajbogyó, illetve a magvak és a diófélék.

A testmozgásnak is nagy szerepe van a hormonális egyensúly megteremtésében. Ennek hatására a méreganyagok kiürülnek a szervezetből. Az alacsony intenzitású testmozgásra összpontosítsunk, ilyen például a gyaloglás, a tánc, a kerékpározás.

A lenmag is hasznos lehet alacsony ösztrogénszint esetén, ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz fitoösztrogéneket, és ezzel csökkenhetjük nemcsak az ösztrogénhiány, hanem a menopauza kellemetlen tüneteit is. A lenmag ráadásul gazdag omega-3 zsírsavakban is, amelyek csökkentik a cukorbetegség, a szívbetegségek és a rákos betegségek kialakulásának esélyeit. A lenmagot könnyen beépíthetjük az étrendünkbe: belekeverhetjük a reggeli zabpelyhünkbe vagy a turmixitalunkba is.

Amennyiben túl sok cukrot fogyasztunk, akkor ez is oka lehet a hormonális egyensúlyhiány kialakulásának. A fehér lisztnek is van egy ilyen hatása, így nagyon jól tesszük, ha csökkentjük a cukorbevitelt, illetve a teljes kiőrlésű táplálékok fogyasztására koncentrálunk. Próbáljuk meg elkerülni a túl sok szénhidrát fogyasztását is, mivel ez is felborítja a hormonok egyensúlyát. Ellenben fehérjét és cinkben gazdag táplálékokat ehetünk, ugyanis ezek is ösztönzik az ösztrogénszint emelkedését. A legjobb, ha sok zöldség, gyümölcs és teljes kiőrlésű táplálék szerepel az étrendünkben.

Egyes gyógynövények is sokat segíthetnek, amennyiben ösztrogénhiányban szenvedünk. A fürtös poloskavész olyan vegyületekben bővelkedik, amelyek ösztönzik az ösztrogéntermelést. A vöröshere izoflavonokat tartalmaz, amelyek szintén jó hatással vannak az ösztrogéntermelésre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük