fbpx

Nem tud aludni? A magnézium segíthet!

Egy sötét színű asztalon magnéziumot tartalmazó élelmiszerek, banánok, étcsokoládé, dió, mogyorók, kakaóbabok, avokádó és petrezselyemzöld.

Az alvásnak nagyon fontos szerepe van az életünkben, hiszen ha pihenéssel telik az éjszakánk, akkor jobb lesz a hangulatunk és a kognitív funkciók is megfelelően működnek majd a nap során. Ha viszont nem alszunk eleget, vagy nem jól alszunk, az negatív kihatással lehet az egészségünkre nézve, illetve a másnapi teljesítményünk sem lesz megfelelő, hiszen nem tudunk figyelni, koncentrálni a fáradtságtól.

Kutatások igazolják, hogy összefüggés van a bevitt tápanyagok, azaz a vitaminok, az ásványi anyagok és az alvás, pontosabban annak minősége és mennyisége között. Az egyik legfontosabb ásványi anyag ilyen szempontból a magnézium.

A magnézium rendkívüli szerepét jól mutatja, hogy közel 400 élettani funkcióban játszik aktív szerepet, megtalálható a sejtekben, a csontokban és az izmokban is. Szerepe van az energiatermelésben, az izmok összehúzódásában, az idegek megfelelő működésében és a vércukorszint szabályozásában is.

A természetes magnéziumforrások közé tartoznak a diófélék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonák, a halak, a tenger gyümölcsei és a zöld leveles zöldségek.

A mai ember jellemzően magnéziumhiányban szenved. Ennek több oka is lehet, akár az alacsony D-vitamin-szint, az antibiotikumok szedése, a cukorbetegség, de maga az öregedés folyamatai is csökkenthetik a szervezetben a magnéziumszintet. A dohányzás és alkoholfogyasztás pedig csak tovább ront a helyzeten.

Krónikus vagy hosszú távú stressz esetén magnéziumhiány alakul ki, ennek hatására viszont megemelkedik az agyban a noradneralin szintje, ami pedig fokozott stresszérzékenységet generál.

Az érzelmi, a fizikai és a környezeti stressz is oka lehet, ha valaki csak nehezen tud elaludni. Mivel a magnézium hormonszabályzó is, kiemelt feladataként részt vesz a stresszhormonok csökkentésében.

Számos tanulmány számolt be arról, hogy a rossz alvás és az álmatlanság elősegítheti a gyulladás kialakulását, illetve az oxidatív stressz létrejöttét a szervezetben, ami pedig magnéziumhiányhoz vezethet.

Amennyiben valaki rosszul alszik, először is azt kell megnézni, hogy van-e elegendő magnézium a szervezetében, mert ennek a pótlása is segíthet az alvás minőségének javításában. Ez az ásványi anyag ugyanis kulcsszerepet játszik az alvás szabályozásában, a melatonin működésében és az idegrendszer megnyugtatásában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük