fbpx

Miért szükséges többet aludni télen?

Nő szemmaszkban alszik az ágyban, háttérben elmosódva karácsonyfa.

Télen sokkal hamarabb sötétedik és reggel is sokkal nehezebben kelünk fel az ágyból. Valahogy jólesik a jó meleg paplan alatt maradni, pihenni és visszaszunyókálni. Nyáron már alig várjuk, hogy kipattanjunk az ágyból és odakint végezzük a dolgunkat, télen azonban se kedvünk, se energiánk nincs túl sok, hogy a hidegben tevékenykedjünk.

Télen jóval többet alszunk, mint nyáron, és a szervezetünknek szüksége is van azokra a plusz percekre, netalántán órákra, amelyeket a jó meleg ágyban töltünk. Mutatjuk is, miért szükséges télen kicsit többet pihenni és aludni, mint a meleg nyári hónapokban.

Tény, hogy télen sokkal fáradtabbnak érezzük magunkat, mint a melegebb hónapokban. A téli fáradtságnak számos oka lehet. Ezekben a hónapokban kevesebb napfény ér bennünket, ennek hatására a szervezetben a szokásosnál több melatonin termelődik, ami sokkal álmosabbá és bágyadtabbá tehet bennünket.

Télen hideg van, a hideg hatására az anyagcsere is megváltozik, a szervezetünk nemcsak több táplálékot, hanem több alvást is igényel. Nem mellesleg télen a lakás levegője is sokkal szárazabbá válik, ami jelentősen kiszáríthatja a nyálkahártyát, ez pedig igenis kedvez a kórokozók elszaporodásának, és ez sok betegség okozója lehet. Ennek hatására tehát betegségek alakulhatnak ki, ami miatt szintén úgy érezzük, hogy nincs semmi energiánk, egész nap csak aludnánk.

Télen nemcsak az étkezési szokásaink, hanem a testmozgási rutinunk is jelentősen megváltozik. Ezekben a hónapokban sokan nem a friss gyümölcsöt és zöldséget részesítik előnyben, hanem a szénhidrátban gazdag táplálékokat, ami viszont hízással is párosulhat. Nem mellesleg a hideg időben a mozgás is nehezünkre esik. A súlytöbblet és az inaktív életmód szintén oka lehet a nagyfokú fáradtságnak.

Nincs azzal semmi gond, ha a téli hónapokban többet alszunk. Ilyenkor regenerálódik a szervezet, és jobban meg tud küzdeni a betegségekkel. Az alvás szabályozza a súlyt és az étvágyat, illetve szerepet játszik a téli depresszió leküzdésében is, ugyanis a napi 7-8, akár 9 óra alvás nemcsak a fizikai egészséget javítja, de eredményesen harcol a mentális betegségekkel szemben is.

Télen tehát több időt pihenünk és alszunk. Vannak olyan tényezők, amelyek ezt elő is idézik. Télen rövidebbek a nappalok és hidegebb a hőmérséklet. Ezek a környezeti változások befolyásolják a cirkadián ritmust. A hidegebb hőmérséklet hatással van az anyagcserére is, ami megnöveli az étel- és alvásigényünket.

A kevesebb napsütés miatt alacsonyabb lesz a bőrünkben a D-vitamin-szintézis is. A D-vitamin csökkent szintje összefüggésbe hozható a túlzott nappali fáradtsággal és álmossággal. Ha kevesebb D-vitamin van a szervezetünkben, az fokozza a stressz, a szorongás és a depresszió kockázatait.

A szezonális affektív rendellenesség is gyakoribb télen. Ez zavarhatja az éjszakai alvás képességét, ami túlzott mértékű álmosságot okoz a nap folyamán. Egyéb tünetek is megjelenhetnek, például hangulatváltozások, szomorúságérzés, alacsony energiaszint.

  1. Matókné Horváth Erzsébet

    Üdvözlöm a cikk íróját!
    Nagyon hasznosak a leírt információk! Örülök neki hogy kértem a gyógyszer nélkül emailt. Nekem nagyon sokat segít és szuper jól tájékoztat.
    Köszönöm szépen!

  2. Tóth Imréné

    Sajnos én csak altató és nyugtatóval tudok aludni. Mit tudok csinálni hogy az altatóról leszokjam a nyugtatót könnyen letudom tenni.
    Köszönöm válaszát:Tóth Imréné

    1. Ildikó Tóth

      Ilyen esetekben hasznos a melatonin csepp, testének melatonin hormon (altató hormon) készlete bizonyára kimerült. Adagolás a gyártó ajánlása szerint.

  3. Puskás Ferencné

    Sajnos én kettő-három alkalommal is megébredek alkalomadtán nehezen alszom vissza,igy kb 6órát alszom. Este iszom citromfű teát,banánt,mandulát ,mivel ezek is jó hatással lehetnek állítólag.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük