fbpx

Okok a vörös lencse fogyasztására – indiai vörös lencsés fasírtrecepttel

Fehér kerámiatálban vörös lencse közelről fotózva.

A vörös lencsét sokan kedvelik. Akik még nem ettek ilyen hüvelyest, mindenképpen tegyenek egy próbát, hiszen rendkívül magas táplálkozási profillal rendelkezik.

A vegánok és a vegetáriánusok is bátran fogyaszthatják, hiszen kiváló fehérjeforrásnak számít. Sok rostot is tartalmaz, amely jót tesz az emésztésnek, de csökkenti a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatait is. Nem mellesleg még székrekedés ellen is nagyon hatékony.

A vörös lencse gazdag forrása az esszenciális ásványi anyagoknak, mint például magnézium és kálium, de vitaminokban is bővelkedik, például B-vitaminokban. Azok is fogyaszthatják, akik fogyókúráznak, mivel csak kevés kalóriát tartalmaz.

A vörös lencse komplex szénhidrátokban gazdag, amelyeknek lebomlása hosszabb időt vesz igénybe, így energiát is biztosít a szervezet számára. Emellett vasat is tartalmaz, amely ásványi anyag fontos szerepet játszik az oxigén szállításában, a vér- és az energiatermelésben. Ha nincs elegendő vas a szervezetünkben, úgy nagyobb eséllyel alakulhat kis vashiányos vérszegénység. Ilyenkor olyan tünetekkel kell főként számolnunk, mint szédülés és fáradtság.

A vörös lencsének nagyon alacsony a glikémiás indexe, ellenben magas a rosttartalma, így segít megelőzni a vércukorszint ingadozását és annak drasztikus emelkedését. A cukorbeteg személyek optimális vércukorszintjét is stabilizálni tudja.

Ez a hüvelyes tehát bővelkedik vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban, amelyeknek nagy a szerepe az immunitás fokozásában, az immunfunkciók javításában. Az antioxidánsok pedig minimalizálni tudják a szövetkárosodások kialakulásának esélyét. Mivel öregedésgátló hatással is rendelkeznek, így a bőrt is segítenek fiatalosan tartani.

A vörös lencse nagyon sok rostot, magnéziumot és folátot tartalmaz. Ezek a tápanyagok segítenek a szívet egészségesen tartani. A magnézium segíti a megfelelő véráramlást és oxigénszállítást a szervezetben. A folát megakadályozza az artériák falának károsodását. A vörös lencse magas rosttartalma pedig segít fenntartani a normál koleszterinszintet, amiről tudjuk: ha magas, ez oka lehet a szívproblémák kialakulásának.

A vörös lencse magas rosttartalma nemcsak az emésztést támogatja meg és a székrekedést előzheti meg, hanem a súlykontrollban is nagy szerepet játszik.

A vörös lencséből készülhet leves, saláta, de ha húsmentes napokat is be szoktunk iktatni az étrendünkbe, akkor a vörös lencsés fasírt egy nagyszerű alternatíva. Mutatjuk is a receptet:

Indiai vörös lencsés fasírt hozzávalói:

• 1 csészényi vörös lencse,
• 2 nagyobb burgonya,
• ízlés szerint kurkuma, őrölt fekete bors, fűszerpaprika,
• 1 ujjnyi reszelt gyömbér,
• 3 gerezd fokhagyma,
• kenyérmorzsa,
• egy kisebb csokor koriander,
• indiai fűszerkeverék,
• olívaolaj.

Elkészítése:

Áztassuk be a lencsét vízbe, közben hámozzuk és főzzük meg a burgonyát. A burgonyát krumplinyomóval összetörjük, a lencséről leöntjük a vizet és puhára főzzük. Amikor kész, turmixgépben tovább pépesítjük a burgonyát a lencsével, a fűszerekkel, a fokhagymával. Egy tálba tesszük a fasírtkeveréket, adunk hozzá annyi kenyérmorzsát, hogy jól formázható legyen. Egy tepsibe sütőpapírt helyezünk, rárakjuk a kis fasírtgolyókat, megspricceljük egy kevés olívaolajjal és megsütjük. Így sokkal egészségesebb, mint ha bő zsiradékban készítenénk el. Bulgurral és salátával tálaljuk.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Vajon a közönséges lencse, meg a mostanában kapható zöld lencse tápanyag és vitamintartalma mennyiben különbözik? Az ízük eléggé hasonló.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük