fbpx

Orvosi pemetefüves méz házilag – megfázásra

Csatos tetejű üvegben lévő mézben egy mézkanál.

Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) hazánkban már nagyon régóta ismert és kedvelt gyógynövény. Ezzel a gyógynövénnyel nagyon sokféle ital – bor és likőr – készül, de a pemetefűcukor is biztos nagyon ismerős sokak számára. Már az ókorban is felfedezték a gyógynövény pozitív hatásait, amelyet nátha idején köhögéscsillapításra és köptető szerként alkalmaztak. De varázserőt is tulajdonítottak ennek a hatóanyagokban gazdag gyógynövénynek, melyben fellelhetők a keserűanyagok, a kávésav-származékok, a flavonoidok, az alkaloidok és az illóolaj. A gyógynövénynek nagyon kellemes, már-már bódító illata van, de a keserűanyagoknak köszönhetően a növény minden része kesernyés ízű.

A pemetefű a benne található keserűanyagok miatt elősegíti az emésztést és javítja az étvágyat. Az orvosi pemetefű csökkenti a puffadást és fokozza az anyagcserét.

A gyógynövényt be lehet vetni a légzőrendszer hurutos megbetegedéseinél, hiszen kiváló köptető és köhögéscsillapító hatásokkal rendelkezik.

A növényben lévő hatóanyagok serkentik a májműködést, de hashajtóként is funkcionálhatnak. A gyógynövény virágos hajtásai kiváló epehajtók, ezért epezavarok esetén érdemes próbálkozni vele. Hosszabb időn keresztül nem javasolt a gyógynövény fogyasztása, mert szívritmuszavart okozhat.

Külsőleg készíthetünk belőle borogatást, ily módon kezelhetjük a különféle sebeket és bőrkiütéseket. A gyógynövényből készülhet tea, amely nyugtató hatással bír, de légcsőhurut esetén is bevethető.

Az orvosi pemetefűből nem csupán cukorka készül, hanem virágaiból mézet is előállítanak, amely egy nagyszerű köhögéscsillapító szer. A gyógynövény leveleit is felhasználják, ugyanis likőröket, frissítő itókákat és szirupot készítenek belőle, amely hurutos megbetegedéseknél hoz enyhülést.

Megfázásra mi magunk is készíthetünk pemetefűből és más gyógynövényből növényi főzetet. Egy csészébe tegyen 1-1 teáskanál orvosi zsályát és kasviráglevelet, 2 teáskanál kakukkfüvet és fél teáskanálnyi pemetefüvet. Öntse le 2,5 dl forró vízzel. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Ízesítse mézzel és frissen facsart citromlével.

A méz az egyik legjobb gyógyír, ha meg vagyunk fázva. A mézbe tehetünk különféle gyógynövényeket, hogy a gyógyulásunk gyorsabb legyen. Egy befőttesüvegbe tegyen 3 dl virágmézet, majd ehhez adjon 1-1 evőkanálnyi kakukkfüvet, pemetefüvet, ánizst, hársfavirágot és lándzsás útifüvet. Majd tegye rá az üvegre a tetejét és naponta kétszer keverje össze az üveg tartalmát. Négy hét múlva szűrje le az üvegben lévő gyógynövényes mézet. Megfázás esetén fogyasszon el ebből a mézből egy evőkanálnyit, mivel nagyon jó köptető és nyálkaoldó hatással rendelkezik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük