fbpx

Speciális életmód és gyógynövények csontritkulás esetén

 

3D-s illusztráció: csontszövet.

A csontritkulást más szóval oszteoporózisnak is nevezik. Ez egy nagyon komoly betegség, amikor is a csontok ásványianyag-sűrűsége csökken, azaz a csontszövet folyamatosan pusztul, leépül. Elsősorban az idősebb emberek betegsége, de fiatalok körében is előfordul ez az egészségi probléma, amelynek a nem megfelelő táplálkozás az egyik vezető oka.

Az oszteoporózis azt jelenti, hogy a csontszövet hamarabb, gyorsabban bomlik le, minthogy új csontsejtek képződnének és ez bizony a csontok törékenységét és sérülékenységét is elősegíti. Kialakulásában nagy szerepet játszanak a hormonális változások, a tápanyaghiány és a természetes öregedés is.

Nyilván ha valakinek ilyen betegsége van, akkor mindenképpen be kell tartani a kezelőorvos utasításait, nem lehet csupán a természetes terápiákra hagyatkozni. Azonban kiegészítő kezelésként alkalmazhatunk alternatív módszereket, amelybe az életmód megváltoztatása és egyes gyógynövények rendszeres fogyasztása is beletartozik.

A csontritkulás kockázatait csökkenthetjük a megfelelő étrenddel és életmódbeli tényezőkkel. Egyes élelmiszerek aktívan hozzájárulnak a csontritkulás megelőzéséhez, ilyen például a kókuszolaj és az olívaolaj.

A gyümölcsökről és a zöldségekről se feledkezzünk meg. Milyen gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk? Ilyen lehet például az alma, a körte, az őszibarack, a szilva, a papaja, a szőlő, a görögdinnye, a mangó, a zöld leveles zöldségek, a bab, a spenót, a gyömbér, a petrezselyem, a fokhagyma és a sárgarépa.

Egyéb táplálékok is nagyon hasznosak lehetnek a csontritkulás megelőzésében: pitypangtea, tökmag, köles, quinoa, barna rizs, teljes kiőrlésű magvak, articsóka, kesudió, mandula, édesburgonya, lenmag, szezámmag.

Léteznek olyan ételek és italok, amelyek jelentősen felgyorsítják a csontritkulás folyamatát. Ilyenek például a koffeines italok, az alkohol, a cukros ételek és a sós ételek. Továbbá a dohányzás is nagyon egészségtelen, hiszen a csontok számára létfontosságú tápanyagokat, azaz vitaminokat és ásványi anyagokat von el a szervezetből.

Léteznek olyan ájurvédikus gyógynövények, amelyek segítenek a csontok megerősödésében. Az egyik ilyen gyógynövény az ashwagandha, amely segít megnövelni a csontszövetet, csökkenti a gyulladást, és a csont gyógyulását is megtámogatja.

A csontbontó folyamatokat akadályozhatja meg a kurkuma, és ebben a gyulladáscsökkentő hatása, tulajdonsága segíti. A gyömbér is gátolja a gyulladás kialakulását, így védelmezi a csontszövetet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük