fbpx

Szívet érintő veszélyek

Emberi testben a szív elhelyezkedése.

A szívünk könnyedén megbetegedhet, amennyiben fittyet hányunk az egészséges életmódra, amelybe az egészséges táplálkozás éppúgy beletartozik, mint a rendszeres testmozgás. A szív egy kényes szerv, amely nagyon sokáig jól is működhet, de egy bizonyos kor után egyre több olyan tényező ronthatja az állapotát, amelyek külön-külön is veszélyt jelentenek a szív megfelelő működésére, együttesen azonban katasztrofálisak is lehetnek, vagy akár még tartós fogyatékosságot is okozhatnak és halálhoz is vezethetnek.

A szív- és érrendszeri betegségek hatással lehetnek a keringési rendszerre, vagyis a szív állapota az erek állapotára is kihat. A jó hír az, hogy nemcsak a szívbetegségek, de még a stroke is megelőzhető, amennyiben csökkentjük, vagyis megszüntetjük a kockázati tényezőket.

Mégis milyen tényezők befolyásolhatják a szív egészségét? A kor előrehaladtával jelentősen megnő azon férfiak és nők száma, akik valamilyen szívbetegségben szenvednek. A férfiaknál általában 45 éves kor után, míg hölgyek esetében 55 éves kor után növekszik meg az esélye valamilyen szív- vagy keringési betegségnek.

A szív- és érrendszeri betegség elsősorban a férfiakat fenyegeti. Azonban a nőknek a menopauza bekövetkezte után ugyanannyi esélyük van valamilyen szívet vagy érrendszert érintő betegségre, mint a férfiaknak.

A genetika is meghatározó. Amennyiben a családban jellemző a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy éppen a szívroham, úgy megnő az esély valamilyen szívbetegség kialakulására más családtagoknak is. Ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát.

A magas vérnyomás, más néven hipertónia, nemcsak a szívinfarktus, hanem a stroke kialakulásának a kockázatát is jelentősen megnöveli. A vérnyomás csökkentésében kiemelkedő szerepet játszhat az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás és az egészséges testsúly fenntartása.

A magas LDL-koleszterin szintje merevvé teszi az artériákat, így növelve a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A magas koleszterinszint csökkentésében szerepet játszik a megfelelő testsúly elérése, a rendszeres testmozgás és a koleszterinszintet csökkentő gyógynövények fogyasztása.

Az elhízás ma már népbetegségnek számít. Azonban ez is jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

A rendszeres testmozgás nemcsak a súlycsökkenésben és a betegségek elkerülésében segíthet, hanem sporttal a stresszt is távol tarthatjuk, ez utóbbi szintén okozója lehet az érrendszeri és a szívproblémáknak.

A mozgásszegény életmód mellett az egészségtelen táplálkozást, a mértéktelen alkoholfogyasztást és a dohányzást is ki kell emelni mint a szív- és érrendszeri betegségek okozóit.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük