fbpx

Tavasszal gyűjtsünk pitypangot és fogyasszuk rendszeresen!

Füles pohárban pitypangtea, benne egy pitypangvirág, mellette a faasztalon pitypangvirágok, farekeszben pitypangvirágok, háttérben fahordó.

Közeledik a tavasz. A természet is megújul és olyan gyógynövényekkel örvendeztet meg bennünket, amelyek nagyon jó szolgálatot tesznek az egészségünk védelmében. Ilyen a pitypang is, amely hamarosan ellepi a mezőket és réteket. Gyűjtsük is, hiszen számtalan jótékony hatással rendelkezik az egészségünkre ez a csodálatos gyógynövény.

Soha ne forgalmas utak mentén szedjünk pitypangot és más gyógynövényt, hiszen ezeken a gyógynövényeken nagyon sokféle szennyeződés lehet, amelyekkel nem használunk, inkább csak ártunk az egészségünknek. Mutatjuk is, hogy mi mindenre jó a pitypangtea, miért is kortyolgassuk rendszeresen.

A pitypangtea rendszeres fogyasztása lehetővé teszi, hogy a csontjaink sokáig egészségesek maradjanak, ugyanis ez a gyógynövény gazdag forrása a kalciumnak. Amennyiben nem fogyasztunk elegendő kalciumban gazdag ételt, úgy a csontok törékennyé válnak és az ásványianyag-sűrűségük is jelentősen lecsökken, ami pedig csontritkuláshoz vezethet.

A pitypang rendkívül gazdag különféle tápanyagokban. Nagy mennyiségben tartalmaz például A-vitamint és K-vitamint. A K-vitamin nemcsak a normális véralvadást segíti elő, hanem a csontok mineralizációjában is aktívan részt vesz. Ezen kívül az agy megfelelő működését és a normális anyagcserét is biztosítani tudja.

A gyógynövény gazdag forrása az A-vitaminnak is, amely támogatja a szem és a bőr egészségét, illetve a megfelelő idegi működést is segít ellátni. Az A-vitamin nem mellesleg remek antioxidáns hatással is rendelkezik, ami segít a szervezetben kialakult gyulladást csökkenteni.

A pitypangot sokan csak a máj őreként ismerik, talán nem véletlenül. Az egyik legjobb gyógynövény a máj egészségének fenntartására, csakúgy mint a máriatövis. A pitypangnak nagy szerepe van a májfunkciók egészségének helyreállításában és a máj méregtelenítő funkcióinak javításában.

  1. Margó Gál

    Köszönöm szépen a tájékoztatás kérdezni szeretném hogyan kell használnia pitypang.?

    1. A gyökerét meg lehet sütni, le lehet darálni és egy egészséges kávéalternatívaként lehet használni. A friss, zsenge levelet hozzá lehet adni salátákhoz, illetve egyéb nyersen fogyasztott ételekhez, de pikáns ízt kölcsönöz a leveseknek és a szendvicseknek is. Természetesen a pitypangtea és a pitypangméz sem ismeretlen azok számára, akik megpróbálják kiaknázni ennek a gyógynövénynek az áldásos hatásait.

    1. Mi a kérdés pontosan? 😉 A növény minden része (virága, levele, gyökere) gyógyhatású és felhasználható.

      1. Kedves Szerkesztö! A kertünkben sok gyógynövény él,köztük a pitypang is,a probémám,hogy a kert közepén egy régi azbestböl készült hullámpala köteg van.Aminek az elszállitása nagyon sokba kerülne…leszedhetem,kiáshatom a gyógynövényeket mellöle.A zöldséges kertem is a palarakás mellett van.Kérem,irja meg a véleményet.Szeretettel üdvözli : Beatrix

  2. viszlainé somogyi erzsébet

    tetszi csak bövebben melyik részböl készül a tea a méz cukrosoknak melyik része jó.

  3. Tavasszal a szárát joghurtba keverve eszem.(salátába is jó) Ha kevés a csapadék, akkor kicsit keserű, egyébként finom

  4. Pretz Irma

    Neten olvasd el Maria Treben pittypangméz receptjét – évek óta készítem. Megkülömbözhetetlen az igazitól. Van egy mézallergiás családtag.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük