fbpx

Tesztoszteronfokozók 50 év feletti férfiaknak

Közeli fotó idősebb férfiról, aki kézi súlyzóval edz.

Az életkor előrehaladtával a tesztoszteronszint is csökken a férfiaknál. A tesztoszteron a férfiak fő nemi hormonja, amely befolyásolja a testi funkciókat, például a nemi vágyat, az izomerőt, az izomméretet, a hangot, a csontnövekedést, az erőt, az arc- és testszőrzetet, illetve az élet későbbi szakaszában a hajhullásban is szerepet játszhat.

A tesztoszterontermelés tehát csökken az életkor előrehaladtával. Ez azonban csak lassú csökkenés, hiszen évente mindössze egy-két százalékkal lesz kevesebb csupán. Az alacsony tesztoszteronszintnek különféle tünetei lehetnek: merevedési zavar, alacsony libidó, hőhullámok, a testszőrzet elvesztése, koncentrálási nehézség, depresszió, csökkent mellméret, az izomtömeg elvesztése.

Számos különböző típusú kiegészítő is fokozhatja a tesztoszteronszintet, ilyen például a cink. A cink egy nélkülözhetetlen ásványi anyag a test egészséges működéséhez. A cinkhiányt összefüggésbe hozták az alacsony tesztoszteronszinttel. A hosszú távú cinkpótlás azonban megnöveli ennek a hormonnak a szintjét.

A magnéziummal kapcsolatban is beigazolódott, hogy rendszeres fogyasztása növeli a teljes és a szabad tesztoszteronértékeket.

Amikor a bőrünk napfénynek van kitéve, akkor a szervezet D-vitamint termel. Azok, akik nem tartózkodnak a napfényben, nem mennek ki a szabadba, hiányt szenvedhetnek ebből a vitaminból. A D-vitamin ezen kívül a tesztoszteronszintet is segít megnövelni.

A férfiak nem csak ezekkel a kiegészítőkkel növelhetik a férfihormon szintjét, hiszen számos életmódbeli tényező is emelheti a tesztoszteronszintet.

A testmozgás szintén növelheti a tesztoszteronszintet. Ennek a hormonnak a növelésére a legjobb testgyakorlat nem más, mint a súlyemelés, illetve a nagy intenzitású intervallumedzés. Az olyan állóképességi gyakorlatok, mint a futás vagy a kerékpározás ellenben csökkenthetik ennek a hormonnak a szintjét.

Az elhízás közvetlenül kapcsolódik az alacsonyabb tesztoszteronszinthez.

Az alvás elengedhetetlen a jó egészséghez. A jó minőségű alvás hiánya azonban zavarhatja a természetes tesztoszterontermelést, ez pedig súlygyarapodáshoz is vezethet, ami tovább csökkenti ennek a hormonnak a szintjét.

Stressz hatására megemelkedik a kortizolszint a szervezetben, ami azonban csökkent tesztoszteronszintet eredményez. A megemelkedett kortizolszint túlevést okozhat, ami súlygyarapodással jár együtt. A súlygyarapodás pedig szintén negatívan hat a tesztoszteronszintre.

A halolaj gazdag forrása az omega-3 zsírsavaknak, amelyek ugyancsak megnövelik a tesztoszteronszintet. Egy tanulmány azt is megállapította, hogy a halakban található DHA-zsírsav más szempontok miatt is hasznos a férfiak számára.

A hüvelyesek rendszeres fogyasztása egyenesen azt előzi meg, hogy a tesztoszteronszint alacsonnyá váljon, illetve a diszfunkcionális herefunkciót is megakadályozza. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy a hüvelyesek gazdag forrásai két nagyon hasznos tápanyagnak, mégpedig a cinknek és a magnéziumnak.

A sötétzöld leveles zöldségek tele vannak mikrotápanyagokkal. Egy vizsgálat során azt állapították meg, hogy azok a férfiak, akik rendszeresen fogyasztottak zöld leveles zöldségeket, magasabb tesztoszteronszinttel rendelkeztek, mint akiknek az étrendjében nem szerepeltek ilyen táplálékok.

A hagyma is segíthet a tesztoszteronszint növelésében azáltal, hogy növeli a luteinizáló hormon termelését és fokozza az antioxidáns védelmi mechanizmust a herékben, illetve védelmet nyújt a gyulladással és az inzulinrezisztenciával szemben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük