fbpx

Tiltólistás ételek és italok ízületi gyulladásnál

Dobozos margarinból késre kenve egy darabka.

Az ízületi gyulladás komoly fájdalmakkal járó betegség. A tünetek hol erősödnek, hol stagnálnak. A megfelelő étkezéssel akár meg is szűnhetnek a tünetek. Most olyan ételekről és italokról olvashat, amelyek elkerülése állapotjavulást eredményezhet.

Az alkohol a szervezetben előforduló gyulladást még tovább súlyosbíthatja, ami ízületi gyulladásnál nagyon komoly duzzanatot és fájdalmat generálhat.

A finomított szénhidrátok, mint például a fehér kenyér elősegíti a glikációs végtermék (AGE) termelődését. Ezek a vegyületek elősegítik a gyulladás kialakulását és fellángolását. Fehér liszt helyett a teljes kiőrlésű lisztet és az abból készült kenyeret, péksüteményt részesítse előnyben, hiszen ezek nem okoznak gyulladást és értékes tápanyagokkal vannak teli.

Az olyan termékek, amelyek telített zsírt és cukrot is tartalmaznak, nagy ellenségük azoknak, akik ízületi gyulladásban szenvednek. Persze jobb lenne, ha mindenki korlátozná ezek bevitelét, de akik ízületi betegségben szenvednek, mindenképpen fontolják meg az étrendváltást, hiszen mind a telített zsír, mind a cukor elősegíti a gyulladás kialakulását és fellángolását.

A finomított szénhidrátok szintén megemelik a szervezetben a gyulladás szintjét, és ez teret ad a gyulladás kialakulásának, felerősödésének.

Az édességekről és süteményekről nem kell lemondani, mert ma már minden hagyományos süteménynek van egy egészséges alternatívája. Használjon nyírfacukrot, telítetlen zsírokat és gyümölcsöket a desszertek elkészítéséhez, így csökkentve a szervezetében a gyulladást. A gyulladás megszűnésével az ízületi gyulladás tünetei is megszünhetnek.

Vannak olyan ételek, amelyek nátrium-glutamátot tartalmaznak, ami egy nagy stresszor a szervezet számára, ugyanis ez is kiválthat gyulladást és felerősítheti az ízületi gyulladásban szenvedő betegek fájdalmát.

Azok a növényi olajok – napraforgó-, szója-, kukoricaolaj – amelyek több omega-6 és kevesebb omega-3 zsírsavat tartalmaznak, szintén okozhatnak gondot, hiszen az omega-6 zsírsav gyulladást generál. Ezzel szemben az omega-3 zsírsavakban gazdag növényi olajok gyulladáscsökkentő hatásukról is ismeretesek.

Aki még használ margarint, a jövőben ne tegye, mivel a margarin tele van transzzsírokkal. Hatására csökken a jó, és nő a rossz koleszterin szintje, és ez a gyulladásos markerek szintjét is megemelheti a szervezetben.

  1. Ládi Sándorné

    Nagyon sok hasznos információhoz jutottam a cikk által, amit köszönök szépen.

  2. Fodor János

    Tisztelettel! Ez mind szép és jó!

    DE

    Szinte minden, a boltokban kapható pékárul vagy csak finomított lisztet, illetve bőven tartalmaz finomított lisztet!
    A nyírfackorral az a bajom, Hogy egy Colitis ulcerosa (krónikus fekélyes vastagbél gyulladásom van. Ez amúgyis hasmenéssel jár. A nyírfacukornak pedig hashajtó hatása is van!
    Ehhez kapcsolódig a margarinnal kapcsolatod problémám! Sajnos, van egy laktóz érzékenységem! Vajat nem kenhetek a pékárura! Egyedül a margarinok között találtam olyat, ami nem tartalmaz tejfehérjét!
    Magyarul, mondjak le a táplálkozásról!

    1. Kapható teljes kiőrlésű pékáru is a boltokban, amiben egyáltalán nincs finomított liszt, csak keresni kell (pl. Lidl-ben Jókenyér márkanéven). A nyírfacukor csak túladagolva okoz hasmenést, hozzá kell szoktatni a szervezetet. De léteznek más alternatívák az egészséges édesítésre: eritrit, stevia.
      Kaphatók laktózmentes tejtermékek is, én inkább a laktózmentes vajat választanám, mint a laktózmentes margarint, ami tulajdonképpen műanyag. (A laktóz nem tejfehérje, hanem tejcukor.)

      1. Fábos Istvánné

        Sziasztok. En egyre többször hallom h a teljeskiőrlésű péksütemenyeknél egeszsegtelenebb nincs.

  3. Budai Éva

    Szerintem nagyon sok okos , és jó dolgokról olvastam,de nem értem amit, pld. a margarinról irtak /műanyag stb.! Miért is gyártják le?
    Az Emberek egészségét tudatosan “tönkre teszik”
    A Gyógyszerek nagyon sok problémát vonnak maguk után. Élő példa vagyok, hogy így van.

    Üdvözlettel:

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük