fbpx

Trigliceridszint-csökkentés egyszerű módszerekkel

Egy nő edzőcipős lábai a futópadon futás közben.

A trigliceridszintet is mérni szokták abban az esetben, ha laborvizsgálatra jelentkezünk. A triglicerid nem más, mint egyfajta zsír a vérben. A trigliceridek fontos energiát biztosítanak a szervezet számára, azonban ha túl sok triglicerid halmozódik fel a szervezetben, nagyobb az esélye a szívbetegségek kialakulásának. A magas trigliceridszint kialakulásában sok minden szerepet játszik, ilyen például az alkoholfogyasztás, a cukorbetegség, a magas kalóriatartalmú étrend.

A trigliceridszintet sok úton és módon csökkenthetjük. Az egyik ilyen módszer az egészséges testsúly elérése. Már abban az esetben is csökken a vér trigliceridszintje, ha 5 százalékos testsúlycsökkenést érünk el.

Tanulmányok igazolják, hogy a nagy mennyiségű hozzáadott cukor fogyasztása is megnöveli a vérben a trigliceridszintet, azonban az alacsony szénhidráttartalmú étrend jelentősen hozzájárul a vér trigliceridszintjének csökkenéséhez.

Ugyanúgy, mint a hozzáadott cukor esetében, a magas szénhidráttartalmú ételek is trigliceriddé alakulnak a szervezetben, ahol zsírsejtekké változnak, és ezzel elhízáshoz vezetnek. Az alacsony szénhidráttartalmú étrend azonban csökkenti a vér trigliceridszintjét, csakúgy, mint az alacsonyabb zsírtartalmú étrend.

Az élelmi rostok nagyobb mennyiségben megtalálhatók a zöldségekben, a gyümölcsökben, a teljes kiőrlésű gabonákban. Más növényi táplálékok is bővelkednek benne, mint például a diófélék, a magvak, a gabonafélék és a hüvelyesek. Ha rostokban gazdag ételeket fogyasztunk, akkor a rostok csökkentik a cukor és a zsír felszívódását a vékonybélben, és ez jelentősen csökkenti a vér trigliceridtartalmát is.

A rendszeres edzés, mint például az aerob testmozgás növelheti a szervezetben a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét és ezzel csökkenhet a vérben a trigliceridszint is.

A magas transzzsírtartalmú ételek szintén jelentősen megnövelik a vérben a trigliceridszintet és ezzel jelentősen fokozódik a szívbetegségek kialakulásának a kockázata. Minél kevesebb feldolgozott és sült ételt fogyasztunk, annál kevesebb transzzsírt viszünk be a szervezetünkbe.

A halak nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3 zsírsavakat. Már heti két adag hal is leviheti a vér trigliceridszintjét és ezzel jelentősen csökkenhet a szívbetegségek kifejlődésének az esélye.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük