fbpx

A közönséges mahónia a bőrbetegségek gyógyítója

Közönséges mahónia (Mahonia aquifolium) sárga, fürtszerű virága.

A közönséges mahónia (Mahonia aquifolium) őshazája Észak-Amerika nyugati területein van. Az itt élő emberek legfőképpen az erőnlétük megőrzésére és fokozására alkalmazták ezt a gyógynövényt. Talán azért is bíztak abban, hogy ettől a gyógynövénytől növekedni fog az állóképességük és a kondíciójuk, mert tudták, hogy a közönséges mahónia egy kiváló vértisztító növény. Az észak-amerikai indián őslakosok is szívesen használták ezt a gyógynövényt, mert hittek gyógyító erejében. De nem csupán a mahónia gyógyhatásaival voltak elégedettek, hanem a bogyótermésből alkoholt is készítettek. Az apró bogyókból lekvárt is főztek, mert meg voltak róla győződve, hogy emésztési panaszokra hatásos.

A borbolyafélék családjába tartozó közönséges mahónia egy cserje, amely akár a másfél méteres magasságot is elérheti. A kis cserjén hatalmas, örökzöld levelek nyílnak, amelyek ősszel vörös színre váltanak, sárga színű virágai pedig fürtökbe rendeződnek. A növény bogyótermései nem mérgezőek, a madarak is vidáman csemegéznek belőle. Gyógyítási célokra a mahónia ágainak kérgét és csúcsát, leveleit és virágait használják. A gyógynövény legfőbb hatóanyagai az alkaloidok, a flavonoidok, a cserzőanyagok, a szalicil-aldehidek és az illóolajok. A gyógynövény fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, vizelethajtó, izzasztó és antimikrobiális hatásokkal rendelkezik.

A gyógynövényt belsőleg és külsőleg is lehet alkalmazni. A levelek belsőleg az emésztési panaszokat orvosolják, de a gyomorgyulladást is csillapítják és a hörghurutot is kezelik. A virágok csökkentik a reumás panaszokat, gyógyítják a hólyag- és vesepanaszokat, de a fejfájás és a köszvény kellemetlen és fájdalmas tüneteire is hatásosak. A mahónia kérgéből pedig kenőcsöt készítenek, amely hatékonyan orvosolja az akné és a pikkelysömör kellemetlen tüneteit. A mahónia megnyugtatja a korpás, hámló, szeborreára hajlamos bőrt. Ezen kívül jelentős mértékben képes csökkenteni a korpásodást, és a bőr irritációját is enyhíteni képes.

A közönséges mahónia több klinikai vizsgálatban megfelelő gyógynövénynek bizonyult atópiás dermatitisz kezelésében, köszönhetően a gyógynövényben található alkaloidoknak, amelyek antimikróbás hatásokkal rendelkeznek.

A közönséges mahónia kis kertünk dísze is lehet, romantikus és kissé régies hangulatú megjelenésével. Nem igényel sok törődést, kedveli a szárazságot, illetve az árnyékos, félárnyékos helyet. Ez a növény sövényként is funkcionálhat, metszeni sem szükséges, csak bizonyos időközönként a beteg, elhalt hajtásokat kell róla eltávolítani.

  1. Hogy kell Elkészíteni a mahónia ágainak kérgéből a gyógyító hatású teát kenőcsöt?
    Köszönöm előre is a választ.
    Valéria

  2. Üdvözlöm Önöket!
    A kérdésem az lenne,, hogy foglalkozik valaki a mahónia termésének felvásárlásával?
    Nekem elég sok lenne eladó.

    1. Forgácsné Hozdik Erzsébet

      Hogyan használjuk a mahónia levelét, virágát, kérgét, eseleg száritás szóba jöhet e, köszönöm

  3. Ami a mahónia kenőcsöt illeti.
    Még én sem próbáltam ki, de valószínűleg a következő lehet.
    Levág néhány ágat, amelyekről lehántja a külső rétegeket, amiket apròra összeaprít. Az aprítékot frissen disznòzsírba önti és néhány percig süti. A kellemetlen illatot borsmenta hozzáadásával kompenzálhatja. Kihülés előtt szűrje le, és a folyékony zsírt öntse tégelyekbe.

    A módszer hátránya, hogy a legillékonyabb hatóanyagok a hőkezelés től elpárolognak.
    Ezért aki még több hatóanyagot szeretne, az alkalmazzon hideg préselést ipari vagy kisipari csavarpréssel.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük