fbpx

A tüdő legcsodálatosabb gyógyító társai: kakukkfű és fenyőtű

Egy csupor méz mellett egy csokor friss kakukkfű, a háttérben félbevágott citrom.

A tüdő az egyik legfontosabb szervünk. Bizonyára ez a tény csak akkor tudatosul igazán bennünk, amikor valamilyen tüdőproblémával kell megküzdenünk. Mégis mit tehetnék a tüdőnk egészségének megőrzése érdekében és hogyan vigyázzunk rá, hogyan óvjuk? Az egyik legalapvetőbb dolog, amit tehetünk, hogy nem dohányzunk és kerülünk minden olyan allergén anyagot, amelyek károsíthatják a légutakat. Tüdőnknek a száraz levegő sem tesz túl jót, hiszen ebben az esetben a nyálkahártya kiszárad és a kórokozók is hamarabb utat találnak maguknak, amelyek a szervezetünkbe kerülve különféle betegségeket okozhatnak. A téli, hideg hónapokban ügyeljünk arra, hogy ne fázzunk meg és tartózkodjunk elegendő időt a friss levegőn, illetve lélegezzünk mélyeket. Sokan nem tudnak helyesen lélegezni, pedig ez is hozzájárul ahhoz, hogy tüdőnk minél hosszabb ideig egészséges maradjon. Érdemes a rekeszizmot és a légzőizmokat is edzeni, ennek érdekében énekeljünk sokat, még akkor is, ha nincs jó hangunk. Amivel még jót tehetünk a tüdőnknek, az a sport. Ha még a friss levegőre is kimegyünk testedzés közben, akkor a lehető legtöbbet tesszük annak érdekében, hogy egészséges tüdővel rendelkezzünk, hiszen így elegendő oxigén jut a szervezetünkbe.

A kakukkfüvet mint fűszernövényt, egyre többen ismerik hazánkban. Azonban ez a növény gyógynövényként is funkcionálhat, hiszen igen gazdag hatóanyagokban. Van benne rozmaringsav, kávésav, szaponinok, flavonoidok, cserzőanyagok és illóolajok. Ezt a gyógynövényt bevethetjük légúti megbetegedések esetén, de segít abban is, hogy a kórokozók ne jussanak a szervezetünkbe, illetve enyhíteni képes a légúti gyulladások kellemetlen tüneteit. A kakukkfű nyálkaoldó és köptető hatásokkal is rendelkezik.

Kakukkfűből készíthetünk teát. Tegyen egy teáskanálnyi gyógynövényt egy csészébe, öntse le 2 dl forró vízzel, hagyja állni 10 percig, majd fogyassza el. Ezzel a főzettel nyugodtan gargalizálhat és inhalálhat is. A megfázásos megbetegedések biztos, hogy elkerülnek bennünket, ha kúraszerűen, még a betegség kialakulása előtt kakukkfűtinktúrát alkalmazunk. A kúra ne tartson tovább egy hónapnál. Egy kisebb befőttesüvegbe tegyen kakukkfüvet, majd öntsön rá annyi alkoholt, hogy az teljesen ellepje. Három hétig minden egyes nap rázogassa fel az üveg tartalmát. Huszonegy nap múlva szűrje le, majd öntse azt cseppentős üvegcsébe. Naponta három alkalommal fogyassza, egy-egy alakalommal csepegtessen 20-25 cseppet a tinktúrából nem túl forró teába, és fogyassza el.

A kakukkfűméz nagyon ízletes, amelyet önmagában vagy kenyérre kenve is lehet fogyasztani, de teát is bátran ízesíthetünk vele. Egy literes befőttesüvegbe rétegenként öntsön friss vagy szárított kakukkfüvet és jó minőségű termelői mézet, majd zárja le az üveget. Tartsa az üveget három hétig hűvös helyen, majd fogyassza egészséggel. Egyesek kipréselik az üveg tartalmát, de én mindig a kakukkfűvel együtt fogyasztom el a mézet.

Télen az egyik kedvenc ételem a vajas kenyér. Persze a saját magam által készített, magvakkal és mindenféle egészséges finomsággal dúsított kenyeret kenem meg vajjal, illetve fűszerezem meg fokhagymával vagy éppen kakukkfűvel, hogy a téli betegségeket elkerüljem.

A fenyő tűleveleiből készíthetünk teát, amely nemcsak a légzést könnyíti meg, hanem fertőtleníti is a tüdőt. Hogyan készítsük? Aprítson fel egy-két teáskanálnyi tűlevelet, öntse le 2 dl forró vízzel és hagyja állni 10 percig. Majd szűrje le és mézzel édesítve fogyassza.

  1. szekelyne erzsebet

    Nagyon híve vagy a gyógynövényes gyógyításoknak ,nagyon sok gyógynövényt ismerek magam is. de az is fontos ha tisztába van az Ember a hatásával:!!! Előre is Köszönöm ha E-közösség tagja lehetek!!

  2. Bodács Sándorné

    Köszönöm segítségüket, nagyon jó és hasznos gyógynövény van benne! Sok gyógynövényt használok én is, de volt olyan, amikről nem mindent tudtam, nem ismertem milyen hatása van, mire való. Hálás vagyok érte, hogy itt le van írva a használatuk!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük