fbpx

Az emberi szervezet számára legfontosabb nyomelemek

Különféle élelmiszerek, felettük színes körökben többféle nyomelem és ásványi anyag kémiai jelölése.

A mikroelemek, vagy más néven nyomelemek csak nagyon kis mennyiségben fordulnak elő az emberi szervezetben, de szerepük és egészségünkre gyakorolt hatásuk egyáltalán nem elhanyagolható.

A cink sok enzimnek az alkotórésze, részt vesz ezek és a sejtek anyagcsere-működésében, elősegíti a sejtregenerációt, illetve az immunrendszert serkenti. A túl sok rost fogyasztása jelentős mértékben lecsökkenti a cink felszívódását. Az emberi szervezetben megtalálható a májban, a vesében, az izmokban és a hajban. Ha valakinek kevés cink van a szervezetében, akkor étvágycsökkenéssel, hasmenéssel, bőrgyulladással kell számolnia, de a sebek is sokkal lassabban gyógyulnak, ha cinkhiány alakul ki.

A jód szabályozza az anyagcserét, de az idegrendszer működésére és a növekedésre is hatással van. A jódhiány lelassult anyagcsere-működést okozhat és a pajzsmirigy sem fog megfelelően működni. A kevés jód olyan pajzsmirigy-megbetegedést okozhat, mint a golyva, de magzati korban agykárosodás is kialakulhat. Viszont ha túl sok jód halmozódik fel az emberi szervezetben, akkor a pajzsmirigy túlműködéssel reagál. A kevés jód miatt a bőr szárazzá, a haj pedig töredezetté válhat.

Kobaltra van szüksége szervezetünknek a B12-vitamin szintéziséhez. A vassal pedig egy remek párost alkotva a vörösvérsejtképzésben vesz részt.

A krómnak öregedésgátló és testzsírcsökkentő hatása van, de részt vesz a szénhidrát-anyagcserében is. Ha nincs elegendő króm a szervezetünkben, akkor cukorbetegséggel, illetve koszorúér-betegséggel kell számolnunk, de izomsorvadás is kialakulhat és a koleszterinszint is megemelkedhet.

Mangánra van szükségünk a zsírok és a szénhidrátok anyagcseréjéhez, a sebek gyógyulásához, a növekedéshez, de az agy megfelelő működését is biztosítani tudja. A mangán az emésztésben és a pajzsmirigyhormon-képződésben is szerepet játszik. Hiányában fáradtság és idegesség lehet úrrá rajtunk és izomfájdalmakkal kell szembenéznünk.

A molibdén javítja az immunrendszert és az anyagcserét, de a csontképzésben, a májműködésben és a káros anyagok lebontásában is részt vesz. Hiányában szívritmuszavarokkal, szapora légzéssel, ingerlékenységgel és szürkületi vaksággal kell számolnunk.

A vas a vérképzésben, az oxigénszállításában, a sejtek megfelelő működésében és a növekedésben játszik kiemelkedő szerepet. Hiányában vérszegénység, fáradékonyság alakulhat ki.

A réznek meglehetősen sok feladata van. Szerepet vállal a vörösvértestképzésben, a vas-cink egyensúly szabályozásában, az enzimműködésben, illetve a csont és a kötőszövet felépítésben. Elősegíti a vas felszívódását. Hiányában vérszegénység és ödéma alakulhat ki.

A szelén erősíti az immunrendszert és javítja a hasnyálmirigy működését. Védelmet nyújt a daganatos megbetegedések kialakulása ellen, illetve öregedésgátló hatással is rendelkezik. Ha elegendő szelén van a szervezetünkben, akkor védelmet élvezhetünk a szervezetünket érő káros anyagokkal szemben. Szelénre van szükségünk ahhoz is, hogy a bőrünk és az izmaink is egészségesek maradjanak. Milyen betegségeket generálhat a szelén hiánya? Immungyengeséget, keringési zavarokat, szívelégtelenséget, cukorbetegséget, vesekárosodást, allergiát.

1 hozzászólás

  1. Fazakas Magda

    Nagyon tanulságos a cikk.
    Jegyzetet készítettem a családomnak belőle.
    Hasznos lenne könyvben kiadni, biztosan nagy
    sikernek örvendene.
    Magam elsők között vásárolnék kettőt is
    a családomnak,ha megjelenne.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük