fbpx

Erősíti a csontot és fellendíti az agyműködést: rebarbara

Vörös szárú rebarbara.

A rebarbarának kissé fanyar íze van, mégis kellemes ízű sütemény, például rebarbarás pite készíthető belőle. A rebarbara egy zöldség, amely magas rosttartalommal bír, amely megkönnyíti az emésztést. Kutatások igazolják, hogy a rebarbara megvédi a bélfalat a gasztrointesztinális hormonok fokozott szekrécióján keresztül, miközben a gyomor-bél traktus tartalmát összekeverő izmok normális összehúzódását biztosítja.

A rebarbara gazdag forrása a K-vitaminnak, amely részt vesz a csontanyagcserében és potenciális védelmet jelent a csontritkulás ellen. A K-vitaminról bebizonyosodott, hogy erősíti a csontokat, pozitív hatással van a csontsűrűségre és csökkenti a csonttörés kockázatát is.

Az oxidatív stressz számos betegség okozója lehet. Ilyen lehet például a stroke, az Alzheimer-kór és akár még az izomsorvadás is. Az oxidatív stressz szabad gyökök képződéséhez és elszaporodásához vezethet, amelyek idegi apoptózist – programozott sejthalált – okoznak, ezek krónikus agybetegségekhez is vezethetnek.

A rebarbara meglehetősen gazdag antioxidánsokban. Tartalmaz például szabadgyök-fogó kvercetint, amely egy erős antioxidáns flavonoid, ez adja a növény színét.

Ez a zöldség a bélmozgást is megkönnyíti, így nemcsak székrekedés, hanem hasmenés ellen is kiváló. Emellett az aranyér okozta kellemetlen fájdalmakat is megszünteti.

A rebarbarát már ősidők óta alkalmazza a kínai orvoslás fertőzésellenes tulajdonsága miatt. Ez a zöldség elősegíti az egészséges bőrt és nyálkahártyát, jó látást biztosít, és bizonyos daganatos megbetegedések ellen is védelmet élvezhetünk, persze csak abban az esetben, ha rendszeresen fogyasztjuk. Ez a zöldség a gyulladást is csökkenti, hiszen gyulladásgátló anyagokkal van teli.

A zöldség gazdag tárháza a C- és a K-vitaminnak, de van benne magnézium, kalcium, kálium és mangán is.

A rebarbarának a levelei mérgezők, így azok emberi fogyasztásra nem alkalmasak. Ha valaki túl sokat fogyaszt belőle, emésztőrendszeri rendelleneségeket tapasztalhat. Amennyiben terhes, vese- vagy májproblémákkal küzd, mindképpen érdeklődjön a rebarbara fogyasztásával kapcsolatban a kezelőorvosától.

Kínában már nagyon régóta használják ezt a zöldséget. Érdekes, hogy először nem zöldségként fogyasztották, hanem csupán orvosi célokra használták fel. A rebarbara a 17. században került csak Angliába, ahol étkezési céllal fogyasztották. A rebarbarát először a gyümölcsök csoportjába sorolták, mivel a zöldségek behozatalakor magasabb adót kellett fizetni. A rebarbara zöldségént való besorolása csak jóval később, a huszadik században történt meg.

1 hozzászólás

  1. Szlovákné Kőműves Katalin

    Sajnos sok féle gyógyszert szedek,ami állandó hasmenést okóz.Ha kitudnám váltani bíztos pénzt is sporólnák.ebben Kérem a segítséget.Köszönöm.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük