fbpx

Hasmenésre jó a sóska

Sóskalevelek egy zöld tányérban, amely alatt egy színes vászonszalvéta van összehajtva.

A lórom – vagy más néven lósóska  – a keserűfűfélék családjába tartozó nemzetség. Őshazája Afrikában és Európában van. Már az ókorban is kedvelt fűszernövénynek és gyógynövénynek számított. Hazánkban szinte mindenütt előfordul. Kedveli a nedves helyeket, réteket, parlagokat. A lósóska levelei, gyökerei és magjai is felhasználhatóak. A növényben található hatóanyagok többek között a B- és C-vitamin, a vas, a magnézium, a kalcium és a foszfor. A lóromban található rumicin, egy antibakteriális vegyület, amely hatékony lehet a bakteriális fertőzések kezelésében. Sok vasat tartalmaz, amellyel megelőzhető és kezelhető a vérszegénység. A sóska magas szárú, nagy leveleket hozó, örvös virágzatú, évelő vagy kétéves növény. A népi gyógyászatban a sóska valamennyi fajtáját használják. A sóskafajok közül talán a legismertebb a réti lórom. A sóska íze savanykás, kesernyés, ezt a benne található keserű- és cseranyagoknak köszönheti.

A lósóskában található emodin hashajtó hatással rendelkezik. Gyökere kiválóan alkalmas húgyhólyaggyulladásra és köszvényre. A lósóskát más gyógynövényekkel – pitypang, bojtorján, vörös lóhere – is keverhetjük, ekkor kiválóan alkalmas arra, hogy a szervezetünk megtisztuljon a különféle toxinoktól, amelyek különféle bőrbetegséget okozhatnak, például ekcémát, gombás fertőzéseket vagy pikkelysömört. A növényben található glikozidok elősegítik az emésztést.

A leveléből borogatást is lehet készíteni, amely hatékonyan orvosolja a pikkelysömört, az ekcémát, a csípéseket, a csalánkiütést, az égési sérüléseket pedig megnyugtatja. A nagyobb hatás érdekében érdemes a borogatás mellett a növényből főzetet is lehet készíteni és azt kortyolgatni. A virágos hajtásokból készített főzet eredményesen veszi fel a harcot a bakteriális eredetű hasmenéssel.

A sóskát étkezési célra is felhasználhatjuk. Készíthetünk belőle, levest, főzeléket és különféle salátákat. Oxaláttartalma miatt azonban nagy mennyiségben nem javasolt a fogyasztása, mivel vesekövet okoz. Viszont kis mennyiségben nem csupán az emésztésünknek teszünk jót a fogyasztásával, hanem a vérünk is megtisztul, de jól orvosolja az emésztőszervi megbetegedéseket és a meghűlést is.

A mezei sóska a félárnyékos helyet kedveli és a kellő nedvességre is szüksége van, hogy levelei zamatosak maradjanak. Fogyasztásra a kerti sóska és a réti lórom is alkalmas.

  1. Levest szerettem volna készíteni, de nagyon keserű volt, nem mertem a gyerekeknek odaadni.
    Kiöntöttem, pedig már minden finom dolgot beletettem, még tojást akartam beleverni, azt megspóroltam.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük