fbpx

Konyhám királynője, a szurokfű

Szárított és friss oregánó, más néven szurokfű vagy vadmajoránna.

Az oregánó kifejezést a fiatalok ismerik jobban, a szurokfű vagy vadmajoránna szavunk pedig az idősebb korosztály körében népszerűbb. Az oregánó gyógyhatásai már az ókori Egyiptomban is ismeretesek voltak, köhögéscsillapítóként használták, míg az ókori görögök a különféle sérüléseket gyógyították vele. Elsősorban az olasz és a görög konyhának az egyik kedvenc fűszernövénye, viszont a világ más tájain is gasztronómiai favoritnak számít. A heves vérmérsékletű olaszok a paradicsommártást és a pizzát ízesítik ezzel a fantasztikus növénnyel, míg az érzelmeik kimutatásáról híres görögök a bárány- és sertéssültet, a juhsajtot vagy a grillezett halat fűszerezik vele.

Ez a szép magyar nevű gyógynövény hazánkban főként erdők szélein növekszik, íze hasonlatos a kakukkfű és a majoránna kombinációjához. Illata rendkívül aromás, fűszeres, kesernyés, levele szőrös, tojásdad formájú. Magassága elérheti a 60-80 centimétert, átmérője akár a 30 centimétert is. Leveleit vagy hajtáscsúcsait frissen vagy szárítva hasznosíthatják a konyhaművészek. Virágzó hajtásait csokorba kötve szokták szárítani. A friss leveleit ételeink díszítésére is használhatjuk.

Az oregánó kedveli a dús talajt, de még melegebb napokon is csak óvatosan szabad öntözni. A verandán, az erkélyen vagy konyhánk ablakában is nevelhetjük, de sziklakertünknek is üde színfoltja lehet. Akárhol is lesz a végső helye, igyekezzünk világos, napos helyet keresni számára.

Az oregánó rendkívül gazdag mangánban, vasban, A- és C- vitaminban, kalciumban és omega-3 zsírsavban.

Konyhámban már hosszú ideje kísérletezem a vadmajoránnával. Rendszeresen használom levesek, mártások, pástétomok, saláták, hal- és húsételek, pizzák, spagettik, töltelékek fűszerezésére. Egy alkalommal hurkakészítés során majoránna helyett oregánót használtam, és végeredményként egy meglehetősen pikáns ízű ételt kaptam. A paradicsomos ételeimnek ez az egyik alapfűszere. Nagyon passzol különféle zöldségekhez is, például a cukkinihez, a padlizsánhoz, a brokkolihoz és a karfiolhoz.

Az oregánó a legtöbb fűszernövényhez hasonlóan könnyen elveszítheti kesernyés, aromás ízét, ha túlfőzzük, ezért érdemes csak utolsó lépésként ételeinkhez adagolni. Fokhagymával, zsályával, borssal, petrezselyemmel és kakukkfűvel is kitűnően harmonizáló gyógynövényről van szó.

Olajat is készíthetünk belőle. Öntsön napraforgó- vagy olívaolajat egy szélesebb szájú, jól záródó üvegbe, majd tegyen bele egy maréknyi oregánót és ízlés szerint egyéb fűszernövényeket. Mindig abból a fűszernövényből használjon többet, amilyen olajat készíteni szeretne. Az ízeket szabadon lehet kombinálni. A kiválasztott fűszernövényeket 2-3 hétig szükséges áztatni az olajban, az üveg tetejét elég egy gézdarabbal lezárni. Az üveget a legjobb világos, de nem meleg helyre állítani, naponta 1-2 alkalommal felrázni. Két hét múlva szűrje le, és öntse egy jól záródó üvegbe. Tárolja hűtőszekrényben, és a lehető legrövidebb időn belül használja fel. Az oregánóból készült fűszerolajat salátaöntetekhez, húsok pácolásához vagy akár levesek, mártások készítéséhez is felhasználhatja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük