fbpx

Mi okozhat alacsony energiaszintet a férfiaknál?

Fiatal férfi fáradtan ráborul az autó kormányára, még a szemét is behunyja.

Egyszer mindenki életébe eljöhet az a pillanat, amikor úgy érzi, hogy semmi energiája nem maradt és csak ahhoz van kedve, hogy eldőljön a kanapén és pihenjen egy nagyot. A hosszan tartó szellemi és fizikai kimerültség a krónikus energiahiány egyik jele lehet, amely bizony komoly egészségügyi problémákat generálhat. A férfiaknál ez a fáradtságérzés és energiahiány akár több héten keresztül is fennállhat.

A férfiak szervezete, ahogyan idősödnek, úgy egyre kevesebb tesztoszteront termel. A tesztoszteronnak viszont nagyon fontos szerepe van a csontsűrűség és az izomtömeg fenntartásában, illetve a nemi vágy szinten tartásában. Amikor a tesztoszteronszint lecsökken, akkor a férfiak esetében libidócsökkenéssel kell számolni, ezzel szemben a testzsírszázalék megemelkedik. A férfiak egyre kevésbé lesznek motiváltak, ellenben egyre gyakrabban küzdenek alvási gondokkal. Már léteznek olyan terápiák, amelyekkel pótolni lehet a tesztoszteront, hogy a férfiak elkerüljék ezeket a kellemetlenségeket. Az alacsony tesztoszteronszint kimutatásához mindössze egy egyszerű vérvizsgálatra van csupán szükség.

Az alacsony pajzsmirigyszint is oka lehet az alacsony energiaszintnek. A pajzsmirigybetegség egy olyan autoimmun betegség, amikor az immunrendszer a pajzsmirigy ellen fordul. Habár ez a betegség sokkal gyakoribb a nők körében, azért férfiaknál sem ritka. Ha valaki figyelmen kívül hagyja a tüneteket, akkor azok súlyos formát is ölthetnek. A pajzsmirigybetegség tünetei többek között a következők lehetnek: szűnni nem akaró fáradtság, székrekedés, hízékonyság, hidegre való érzékenység, izomfájdalom, száraz bőr, depresszió, ritkuló haj. Az alacsony pajzsmirigyszint okozhat alacsony tesztoszteronszintet, amelyek együttesen is generálhatnak krónikus fáradtságot és energiahiányt. A hormonterápia azonban kezelni tudja ezeket a problémákat. A kezelés az olyan szövődményeket is képes megelőzni, mint neuropátia, golyva és szívbetegségek. A túlműködő pajzsmirigy is okozhat fáradtságot, hiszen ilyenkor a szív terhelődik meg, amely az egész szervezetet megviseli.

A fáradtság másik oka az alváshiány is lehet, vagy az, ha rossz az alvás minősége. A rossz alvási szokások – nappal alszik valaki és éjjel dolgozik – még akkor is generálhatnak energiahiányt, ha valaki egyébként nyolc órát alszik egyhuzamban. Az alvás közben elszenvedett légzészavarok is okozhatnak fáradtságot, illetve a nyugtalanláb-szindróma is egy olyan rendellenesség, amely negatívan befolyásolja az alvást.

A depresszió egy olyan lelki állapot, amely bárkit érinthet. A depressziós ember reményvesztettnek, üresnek és szomorúnak érzi magát. Érdektelenséget érez a világ iránt, képtelen koncentrálni, alvászavartól szenved, csökken az energiája, állandóan fáradt és lelassult állapotba kerül. A depresszió azonban egy kezelhető állapot. Ha úgy érzi, hogy depresszióban szenved, mindenképpen beszéljen a háziorvosával, aki minden segítséget és támogatást meg fog Önnek adni. A depresszió tüneteit nagyon veszélyes dolog figyelmen kívül hagyni, hiszen a lehangolt személy akár még öngyilkosságot is elkövethet.

Vashiányos vérszegénység és egyéb vérszegénység a nők körében sokkal gyakoribb, azonban a férfiak is szenvedhetnek tőle. A férfiaknál általában a vegetáriánus étrend vagy a gyakori véradás is okozhatja ezt a gondot. A vérszegénység vitaminhiányt is okozhat, például a B12-vitamin szintje is jelentősen lecsökkenhet. A vashiányos vérszegénység tünetei a következők: sápadtság, légszomj, fejfájás, szédülés, a kéz és a láb bizsergése. A szövődményei lehetnek a szabálytalan szívverés és a fokozott hajlam a fertőzésekre.

A fáradtságot valamilyen komoly betegség is okozhatja. Ilyen lehet a veseelégtelenség, májelégtelenség, szívbetegség, krónikus obstruktív tüdőbetegség, daganatos megbetegedés, tüdőbetegség, 1-es és 2-es típusú cukorbetegség, krónikus fáradtság szindróma.

Gyógyszerek is okozhatnak fáradtságot. Többek között ilyen hatása van a fájdalomcsillapítóknak, a szívgyógyszereknek, a vérnyomást szabályzó gyógyszereknek, valamint egyes antidepresszánsoknak. A fáradtság eredhet a túlzott koffeinfogyasztástól, a túlzott alkoholfogyasztástól és az antihisztaminoktól, illetve a köhögés elleni szerektől is.

Diétával és testmozgással remekül növelhető az energiaszint, hiszen a fáradtságot a testmozgás hiánya és a helytelen táplálkozás is okozhatja. A rendszeres testmozgás a minőségi alvást is biztosítani tudja. Energiát szolgáltathatnak a gyümölcsök, a zöldségek, a diófélék, a sovány fehérjék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonák és természetesen az ivóvíz is. Milyen ételeket érdemes elkerülni? A magas zsír- és cukortartalmú ételeket, az édességeket, a feldolgozott élelmiszereket.

Egyszer az életében mindenkinek meg kell küzdenie a fáradtsággal és az alacsony energiaszinttel. A legtöbb esetben ez nem ad okot aggodalomra. De ha az energiaszint nem javul a testmozgás, a helyes étrend és a javuló alvási szokások ellenére sem, akkor mindenképpen keresse fel orvosát, hogy kizárják a komolyabb egészségügyi problémákat.

  1. Buchert Tibor

    köszönöm szép szép ezekröl az egézség élet modokról tudni beszélni de szerény véleményem szerint már azóvodába iskolába az alsó osztályba járo kicsi gyerekeknek is el kellene kezdenui tanita megismertetni velük a megelözés még mindig olcsóbb és hasznosabb

    1. Ahogy mondja.Mind fizikai, mindmentális gondok, amik súlyosak is lehetnek, megelőzhetőek lennének, ha már az isiben elkezdenének erről a gyerekekkel beszélgetni..De akkor mi lenne a gyógyszariparral, orvosokkal?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük