fbpx

A B-vitamin-komplex bevitelének egyszerűsítése

Különféle B-vitaminok színes kapszulákban egymás mellett.

Ahhoz, hogy a testünk minden szükséges vitamint és ásványi anyagot megkapjon, kiegyensúlyozott étrendet kell összeállítanunk. A tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy a B-vitaminok a legfontosabb vitaminok közé tartoznak. Mindegyik vitamin pótolhatatlan szerepet tölt be a szervezet anyagcseréjében és alapvetőek az egészségünk megőrzése szempontjából.

A B-vitaminok koenzimként működnek a biokémiai transzformációkban és a testi funkcióknál. A tiamin (B1) és a riboflavin (B2) egy koenzim a szénhidrátok és bizonyos aminosavak metabolizmusában, amelyek segítik a szervezet energiatermelését. Tiaminforrások: hüvelyesek, gomba, borsó, búzacsíra, rizskorpa, hal, tojássárgája. B2-vitaminban gazdag táplálékok: máj, sajt, tojássárgája, tej.

A niacin (B3-vitamin) segíti, hogy az energiatermelés celluláris szinten működjön és részt vesz a bőr, az idegrendszer és az emésztőrendszer egészségének fenntartásában A niacin magas dózisa csökkenti a koleszterinszintet. Niacinforrások: hüvelyesek, magvak, diófélék, friss zöldségek.

A pantoténsav (B5-vitamin) sok folyamatban kofaktorként szerepel. Szerepet játszik a növekedésben és a fejlődésben. Elengedhetetlen szinte minden életfolyamathoz és gyakorlatilag minden növényi és állati sejtben megtalálható. A pantoténsav megtalálható többek között a paradicsomban, a brokkoliban, a marhahúsban, a burgonyában, a májban, az élesztőben és a teljes kiőrlésű gabonában.

A piridoxin (B6-vitamin) koenzimként működik az aminosavak anyagcseréjében. Szerepet játszik a vörösvértest képzésében, az idegrendszer és az immunrendszer megfelelő működésében. A piridoxinhiány igen ritka, mivel fellelhető a zöldségekben, a gabonatermékekben és az állati termékekben is.

A biotin (B7-vitamin) segít a fehérje és a szénhidrát lebontásában. A tej, a tojás, a máj és néhány zöldség a legfontosabb biotinforrás az emberi táplálkozásban.

A folát (B9-vitamin) segít a szervezet sejtjeinek szintetizálni a DNS-t. Fontos a vörösvértestek termelésében, de a normál sejtosztódáshoz is szükséges. A folsav csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát. Folsavforrás a zöldbab, a zöldborsó, a saláta, a káposzta és a máj.

A B12-vitamin nagyon fontos a fejlődéshez és a növekedéshez. Ez koenzim a vérsejtek termelésében, de az idegrendszer megfelelő működését is biztosítani tudja. Mi tartalmaz B12- vitamint? A kagyló, a húsok és a halak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük