fbpx

A fogyást gátló tényezők – túl sok edzés, kevés alvás és fehérjebevitel

Személymérlegen női lábfejek.

Sokan elkeseredettségükben nem folytatják a fogyókúrát, mert úgy érzik, hogy szélmalomharcot vívnak, hiszen hiába esznek rendszeresen, mégsem sikerül lefogyniuk. De mi lehet az oka annak, hogy az életmódváltás sem hozza el a várt sikert és eredményeket? Mutatjuk a válaszokat.

Hiába reformáljuk meg az étkezésünket vagy eszünk egy-egy főétkezés során kevesebbet, ha a bevitt szénhidrátmennyiséget nem csökkentjük. Így nem várhatunk hathatós eredményeket sem. Ha fogyni szeretnénk vagy vércukorszint-ingadozásaink vannak, netalántán 2-es típusú cukorbetegségben szenvedünk, akkor mindenképpen korlátoznunk szükséges a szénhidrátmennyiséget.

Az olyan táplálékok, mint a fehér kenyér, a fehér liszt, a finomított cukor nem tartalmaznak megfelelő tápanyagokat a szervezetünk számára, viszont magas glikémiás indexszel rendelkeznek, ami megemeli a vércukorszintet, jelentősen megnehezítve a fogyást. Amennyiben kevesebb szénhidrátot fogyasztunk, ez csökkenheti a trigliceridszintünket és a koleszterinszintünket, illetve nagyon hatékonyan szabályozza a vércukorszintet és aktívan hozzájárul a fogyáshoz is.

A fehérjének nagy szerepe van az izomtömeg építésében. A fehérje a test számos funkciójában játszik szerepet, többek között a hormonok termelésében, illetve egyes szervek szabályozásában is részt vesz. A fehérje segít a sóvárgás csökkentésében, illetve a vércukorszintet is stabilan tudja tartani.

Ha nem eszünk eleget, legalábbis annyit, amennyit a szervezetünk igényel, akkor ez megzavarja az anyagcserét és a szervezetben stressz alakul ki. Amikor drasztikusan lecsökkentjük a napi kalóriabevitelt, a szervezetünk reagálni fog. Azt gondolja, hogy valami baj van, tehát elkezd raktározni. Mit raktároz a testünk? Legfőképpen zsírt, ami viszont nem fogyást, hanem hízást eredményez.

Az alváshiány, vagyis a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is gátja lehet a fogyókúrának, ugyanis ha nem alszunk eleget, stresszhormonok szabadulnak fel a szervezetünkben, ami pedig az anyagcserét lassítja le nagymértékben. Fontos, hogy napi 7-8 órát mindenképpen aludjunk.

A túl sok edzés is gátja lehet a fogyásnak. Heti 3-4 edzés elegendő ahhoz, hogy elérjük és fenntartsuk az ideális testsúlyunkat. Ha sokat edzünk, túl sok stresszhormon szabadul fel, ami negatívan hat nemcsak az anyagcserére, hanem az immunrendszer működésére is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük