fbpx

Milyen tényezők játszanak szerepet a cukorbetegség kialakulásában?

Kék asztalon két fehér tálban eper és müzli, körülöttük mérőszalag, sárga kézi súlyzók, vércukorszintmérő.

Amikor elmegyünk vérvételre vagy ahogyan sokan ismerik, nagylaborra, gyakran elgondolkodunk azon, hogy mi is lesz az eredmény és hogyan is birkózunk meg a diagnózissal. Néha több nap is eltelik, mire kézhez kapjuk az eredményeket és nagy kő esik le a szívünkről, ha nincs csillag vagy csak kevés csillag tűnik fel a laborlapon. Aggódni csak akkor kezdünk, amikor az orvos közli velünk, hogy magas a vércukorszintünk, vagy olyan súlyos a helyzet, hogy már 2-es típusú cukorbetegek lettünk. A legfontosabb, hogy ne pánikoljunk, hiszen diétával és megfelelő terápiával sokat tehetünk a helyzet javítása érdekében. De mitől is lesz valaki cukorbeteg? Milyen tényezők játszanak kulcsszerepet a betegség kialakulásában?

A genetika mindenképpen szerepet játszik a cukorbetegség kialakulásában. Ha a felmenőink, a családtagjaink között élnek ebben a betegségben szenvedők, akkor van rá esély, hogy nekünk is szembe kell néznünk ezzel a kórral, de nem feltétlenül leszünk cukorbetegek, csak nagy erre az esélyünk.

Nem rögtön alakul ki a cukorbetegség, hanem előtte az inzulinrezisztencia nevű állapot jelenik meg, amelynek hátterében az elhízás áll. Mindenképpen fontos, hogy megszabaduljunk a súlyfölöslegtől, mert ha nem tesszük, annál nagyobb az esélyünk a betegség kialakulására annak ellenére, hogy egy vékonyabb embert is érinthet ez az anyagcsere-betegség.

A mozgás nemcsak öröm, de még az egészségünket is szolgálja. Ma már kutatások is igazolják, hogy a mozgásnak preventív szerepe van, már ami a betegségek megelőzését illeti. A 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is igen nagy a szerepe, így jól tesszük, ha mi is napi szinten mérsékelten mozgunk, sportolunk.

Vannak olyan betegségek, amelyek fokozzák a cukorbetegség kialakulását. Az egyik ilyen betegség a cisztás fibrózis, amely többek között a tüdőt és az emésztőrendszert is károsítja. Ez a betegség a hasnyálmirigyben is okozhat hegesedést, ez azonban csökkenti, megzavarja az inzulinhormon termelését, ami pedig cukorbetegséghez vezethet.

Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, akkor beszélünk pajzsmirigy-túlműködésről. Ez az állapot az inzulinhormon mennyiségét és termelését is megzavarja, ami szintén cukorbetegség kialakulásához vezethet.

  1. Olyan könnyű mondani, hogy szabaduljunk meg a felesleges kilóinktól! Valójában ez szinte lehetetlen! Legalábbis akkor, ha az ember nem az evéssel, hanem a klimaxszal szedte fel. Egész életemben vékony voltam, de a klimax alaposan betett nekem, hiába mozogtam igen sokat és táplálkoztam – akkor még tudtam, mert megfizethető volt, ma már lehetetlen – egészségesen, mégis feljött 20 kiló és sem a mozgás, sem a – többféle – diéta nem vitt le egy dekát sem. Az orvos szerint nem is fogom tudni leadni, mert hormonálisan jött a túlsúly, amúgy meg nem is javasolt semmit, hogy mit tudnék tenni a kilóim ellen. Az első 10 kg még rendben is volt, a második 10 már nagyon nem. Közben már 73. évembe léptem és már nem megy úgy a mozgás, ahogy akár csak 8-10 éve, de a napi 1-2 órás séta mindig megvan, csak a torna nincs már, izületeim nem bírják. Sokfélét próbáltam már, de hiba, a kilók maradtak. Fogalmam sincs mit tehetnék még, mert a nyugdíjból lehetetlen egészségesen étkezni a mai árak mellett! Próbálkozom, vannak dolgok amiket meg tudok venni, de a valóban egészséges étkekre már nem telik. 🙁

    1. Csordás József

      Helló Gabriella! Az egyik leghatékonyabb súly csökkentő a zöld tea. Garantált a fogyás. A rendszeres mozgás is segít. Üdv. Jó egészséget!

    2. Major Katalin

      Kurkuma,foghagyma nagyon jó a fájó izületek kezelésére..Zöld tea napi 2 csésze,reggel és lefekvés elött kb 40 perccel.Esetleg babér levelet is tehetünk a fájó izületfkre.A szárított babér levelet kéznél picit melegebb vízbe rakjuk.Ahogy megpuhul felhezhetö az izületre.Kb 15 percet rajta hagyni.A Kurkuma kocka levelekben is van.

  2. Laszlo Katalin

    Szép estet,én amióta cukorbeteg lettem 2 típusú 65 kg voltam és most alig 45 kg és 54 éves vagyok szeretnék hízni de nem megy és elvagyok keseredve mert már szégyellem ezt a soványság kérem mondja őszintén ez lehetséges vagy valami más ok is lehet nem csak a cukorbetegseg,koszonom

  3. Szuhay Péter

    Érdemes megkeresni, talán az Internetről le is tölthető egy régi-régi könyv. Yudkin a szerzője és a címe a fehér halál. Ez a finomított cukorról szól.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük