fbpx

A hormonális rendszer karbantartása egyszerű módszerekkel

Egy rózsaszínű háttér előtt fiatal hölgy fehér párnát szorít magához.

A testünkben nagyon sok és sokféle hormon kering, melyeknek külön-külön, de együttvéve is nélkülözhetetlen hatással vannak a szervezetünk optimális működésére. Az endokrin rendszer nagyon sok mindent szabályoz a szervezetünkben, kihatása van többek között a stressz szintjére, a szexuális funkciókra, a testhőmérsékletre, az anyagcserére, de a hangulatot és az alvást is meghatározza.

Amennyiben nem működik megfelelően a hormonrendszerünk, nagyon sokféle kellemetlen tünettel kell szembenéznünk. Ilyen lehet például a fáradtság, a szorongás, a súlygyarapodás, egyes bőrproblémák vagy akár a nemi vágy csökkenése, a hajhullás, a húgyúti fertőzések és a hólyagfertőzés is.

A hormonális egyensúly tehát nagyon lényeges, ezért törekednünk kell arra, hogy ne szenvedjen zavart. Az egyensúlytalanságot sok minden okozhatja, többek között stressz, különféle fertőzések, túlsúly vagy akár tápanyaghiányos táplálkozás is.

A hormonális egyensúly fenntartásáért mi magunk is sokat tehetünk. Amennyiben eddig szerettük az édességeket, a cukros dolgokat, a jövőben csökkentsük a cukorbevitelt. Ha túl sok cukrot fogyasztunk, megemelkedik az inzulinszint, és amennyiben tartósan magas a szintje, más hormonokra is negatívan hathat, például a kortizol vagy az adrenalin szintjére.

A gyulladás is károsan hat a szervezetünkre. Ha tartósan fennáll a gyulladás, hozzájárulhat a kényes hormonális egyensúly felborulásához. A legjobb amit tehetünk, hogy gyulladáscsökkentő étrendet követünk, azaz olyan táplálékokat fogyasztunk, melyek csökkentik a gyulladást a szervezetünkben. Ezek leginkább a zöldségek, a gyümölcsök, a magvak és a diófélék.

Amennyiben hormonális egyensúlytalanság lép fel, annak oka lehet, hogy túl stresszes életet élünk. A stresszhormonok magas szintje ugyanis megemeli a vércukorszintet, de a vérnyomás is megnövekszik, illetve az emésztés sem lesz megfelelő. Amennyiben a stresszhormonok tartósan magas szintet mutatnak, sokféle betegség kialakulhat. Ilyen a szívbetegség, a diabétesz, a depresszió, de az autoimmun betegségek kialakulásáért is felelőssé tehető.

A hormonjainkra az is hatással van, hogy mennyit alszunk és milyen az alvás minősége. Az alvászavar sok hormonra gyakorol negatív hatást, például a kortizolra, de az étvágyat befolyásoló hormonra is, ami az étkezésünkre is befolyással lehet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük