fbpx

A kakukkfűtea támogatja a májfunkciót

Faasztalon üvegcsészében kakukkfűtea, mellette kis kosárkában egy csokor kakukkfű.

A kakukkfű a Földközi-tenger partvidékén őshonos. Elsősorban a kerti kakukkfüvet használják a mediterrán térségekben kulináris célokra. Már az ókori Rómában, Görögországban és Egyiptomban is előszeretettel használták és fogyasztották. A gyógynövény és a belőle készült tea nagyon hasznos egészségre gyakorolt előnyökkel járhat, így nagyon jól tesszük, ha beillesztjük a mindennapi étrendünkbe és életünkbe.

A kakukkfűnek nagyon kellemes, jellegzetes illata van és nagyon jó ízt kölcsönöz az ételeknek. A növény illóolaja is nagyon hasznos, ha van az otthonunkban, ugyanis segíthet a baktériumok és a gombák elleni védekezésben.

A kakukkfű tele van értékes tápanyagokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például értékes C-vitaminnal, amely antioxidáns hatással rendelkezik, és mint ilyen, nagyfokú védelmet jelent az immunrendszer számára. A gyógynövény káliumot is tartalmaz, amely nemcsak a vérnyomást szabályozza, hanem a sejtek egészségét is biztosítani tudja. Mangántartalma pedig a megfelelő véralvadást segíti és a csontfejlődést is megtámogatja.

A kakukkfű gazdag forrása a timolnak, amely csökkenti a szervezetben gyulladást keltő enzimek termelődését.

A kakukkfű elsősorban a légzőszervek egészségét tudja biztosítani. Köhögés és mellkasi fájdalom esetén is enyhülést hozhat egy-egy csésze kakukkfűtea, de az illóolajának aromaterápiás hatása is segíthet a légzőszervi tünetek enyhítésében.

A kakukkfű a gyomor- és bélrendszeri problémákon is sokat segíthet. Mivel antimikrobiális hatással rendelkezik, így javítani tudja a bélflóra egyensúlyát, és így a jobb emésztéshez is aktívan hozzájárul. A gyógynövény mindezeken kívül javítja az étvágyat, megtámogatja az egészséges májfunkciót, illetve segít a gyomor nyálkahártyájának megvastagításában, ami viszont a gyomorsavtól védelmezi a gyomrot, illetve ily módon csökkenti a gyomorfekély kialakulásának esélyét is.

A kakukkfű a C-vitaminon kívül A-vitaminban és B-vitaminokban is gazdag. Ásványianyag-tartalma is kiemelkedő, hiszen van benne mangán, magnézium, cink, kálium, kalcium és vas is. A kakukkfűből készíthetünk teát, de az illóolaját tilos belsőleg alkalmazni!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük