fbpx

A kávé jót tesz a máj egészségének

Három kék és két fehér kávéscsésze, melyekkel az asztalnál ülő nők koccintanak.

A világon emberek millió fel sem tudnának ébredni – nem a szó szoros értelmében –, ha nem egy csésze forró koffeines kávéval indítanák a napot. A kávéban található koffein stimuláns hatással rendelkezik, s mint ilyen elősegíti, hogy felélénküljünk és még a legnehezebb napokon is jól teljesítsünk. Kutatások igazolják, hogy a kávé rendszeres fogyasztása nagyon is jót tesz a máj egészségének és ezek a pozitív hatások még akkor is érvényesek, ha nem koffeines, hanem koffeinmentes kávét fogyasztunk.

A tudományos leírások azt mutatják, hogy mind a koffeinmentes, mind pedig a koffeines kávé jelentősen képes lecsökkenteni a zsírmájbetegség és a krónikus májbetegség kialakulásának a kockázatait.

A koffein gyorsan felszívódik a szervezetben. Amennyiben edzés előtt fogyasztunk kávét, ez elősegíti a fizikai aktivitást, növeli az állóképességet, és edzést követően kevésbé leszünk fáradtak.

Eddig úgy vélték, hogy a koffeinben gazdag kávé és tea nagy szerepet játszik a vérnyomás emelkedésében. Valakinél eléri ezt a hatást, míg mások arról számolnak be, hogy a kávé épp ellenkező hatást ért el, azaz vérnyomást csökkentett és ez nem másnak köszönhető, mint a polifenoltartalmának.

A koffein nagyszerű zsírégető hatással rendelkezik, illetve akkor is számíthatunk rá, ha az anyagcserénket szeretnénk fokozni.

A koffein stimulálja az idegrendszert, ezzel elősegítve a zsírégetést, mivel mintegy jelet ad a sejteknek, hogy bontsák le a fölösleges zsírsejteket. Ez pedig a fizikai teljesítmény javulásához vezethet.

A kávé olyan tápanyagokat is tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak a szervezetünk számára. Ilyen például a B2-vitamin, a B5-vitamin, a magnézium, a B3-vitamin, a mangán és a kálium.

Kutatások szerint a kávé, a koffein csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét. Ez a betegség általában az inzulinrezisztencia okozta vércukorszint-emelkedés, illetve az inzulin kiválasztásának csökkent képessége miatt jön létre. De elméletileg a koffein segít ezeknek a problémáknak a megszüntetésében.

A máj számára is védelmet jelenthet a kávé. Kutatások szerint a kávéfogyasztók körében kisebb a májcirrózis és másféle májbetegségek kialakulásának a kockázata.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    A leírt hatások nyilván a pörkölt, darált, frissen lefőzött, vagyis igazi kávéra igazak. Vajon a liofilizált, azonnal oldódó porból kevert kávé is tudja mindezt? Régebben olvastam, hogy abban (amit Nescafénak szoktunk hívni) például nincs annyi csersav.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük