fbpx

A kelkáposzta nagyon egészséges

Egy nagy fej harsogóan zöld kelkáposzta.

A keresztesvirágú zöldségekről eddig is tudtuk, hogy mennyire egészségesek. Ide tartozik a káposzta, a brokkoli vagy a karfiol. Ezek a zöldségek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek eredményesen veszik fel a harcot a rákos sejtekkel szemben, illetve rendszeres fogyasztásuk megakadályozza a daganatok kialakulását. A kelkáposztával kapcsolatban is bebizonyosodott, hogy rákellenes hatással rendelkezik. Elsősorban az emlő-, a szájüreg-, a nyelőcső-, a vastagbél-, a vese- és a prosztatadaganattal szemben veszi fel eredményesen a harcot.

Rákellenes és immunfokozó hatások

A kelkáposztával kapcsolatban sok kutatást végeztek, így bebizonyosodott, hogy nemcsak rákellenes, hanem immunfokozó hatással is rendelkezik. Ezek a tulajdonságok főleg a zöldségben található indol vegyületeknek, azaz az indol-3-karbinolnak és az izotiocianátoknak köszönhetők. Az izotiocianátok nemcsak csökkentik a rákos sejtek aktivitását, hanem méregtelenítő hatással is rendelkeznek.

Az immunrendszer és a kelkáposzta

Biztos mindenki hallott már az immunglobulinokról. Amennyiben csak kevés termelődik a szervezetben, úgy ez lehetővé teszi a kórokozók és a fehérjék bejutását a véráramba. Ez a folyamat atipikus sejtosztódást idézhet elő. Azonban az immunglobulinok segítenek a védelem megőrzésében és a betegségek elleni küzdelemben. Ezért is érdemes sok kelkáposztát fogyasztani.

Hogyan fogyasszuk?

A kelkáposztát nem javasolt nyersen fogyasztani. Akár levest, akár főzeléket – de hús mellé párolva is elkészíthetjük – készítünk ebből a zöldségből, mindig csak roppanósan puhára főzzük, azaz ne főzzük, ne pároljuk túl hosszú ideig, hogy a tápanyagtartalma megmaradjon, és így kifejthesse a pozitív hatásait. A kelkáposzta enzimaktivitását fokozhatjuk, ha fokhagymával és egy kevés olívaolajjal készítjük azt el. A benne lévő enzimek így még jobban hasznosulnak, és így ki tudja fejteni az immunfokozó tulajdonságait.

Salátát is készíthetünk kelkáposztából

A kelkáposzta elkészítésének csak a fantáziánk szabhat határt. Alkothatunk belőle salátát más zöldségekkel és magvakkal, fűszernövényekkel, de ebben az esetben is jó, ha megpároljuk, hiszen a kelkáposztának nem javasolt a nyersen történő fogyasztása. A salátához is adhatunk fokhagymát, de akár fokhagymás-olívaolajos dresszinget is készíthetünk mellé, melyet pirított fenyőmaggal vagy tökmaggal is megszórhatunk.

  1. Szuhay Péter

    Egy jó, egyszerű recept: kevés vízen, olajon, sóval párolok egy levelet apróra vagdalva. Mikor a víz elfőtt, tojást ütök rá és kész a finom extra rántotta!

  2. Csodálatos a rakott kelkáposzta. Szeletelt káposztát leforrázom. Szalonnán, nagy fej felvágott hagymát piritok. Fél kiló darált pulykacombot , sóval, borssal izesitve teszek rá fedő alatt addig kevergetve, amig elveszti a hús szinét. Tepsibe egymás fölé rétegesen nedves káposzta, darált hús, nyers rizs , tejföl , káposzta,…stb. vékonyan szétkent tejföl réteggel és sütőpapirral bélelt alufóliával lezárom. Sütőben 7 fokozaton kb. 40 perc múlva kész. Jó étvágyat!
    .

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük