fbpx

A köhögés nagymestere: orvosi tüdőfű

Orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis) pettyezett leveleivel, élénk virágaival.

Az orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis) az érdeslevelűek családjába tartozik. A gyógynövény egész Európában elterjedt, elsősorban cserjésekben, hegyvidékeken, erdőszéleken találkozhatunk vele, de gazdag aljnövényzetű lomberdőkben is gyakran előfordul. A növény egész Európában, így hazánkban is nagyon elterjedt, főleg domb- és hegyvidékeken gyakori. Nem védett növényről van szó. Népiesen nevezik még pettyegetett tüdőfűnek, pettyegetett tüdőlevélnek, illetve dongófűnek is.

Az évelő, lágyszárú növény a 15-30 centiméteres magasságot is elérheti. A levelei szórt állásúak. A virágzás után kifejlődő nyári tőlevelek fehér foltosak. Amikor a tüdőfű virágzik, a bimbója piros, de a kinyílt virág már kékes színben pompázik. Március és május közötti időszakban virágzik. Makktermése van.

A gyógynövény onnan kapta a nevét, hogy a fehér pöttyökkel tarkított levelei nagyon hasonlítanak a tüdő szövetére. A régebbi korokban éppen emiatt szentül meg voltak arról győződve, hogy az orvosi tüdőfű hatékonyan képes a különféle tüdőbetegségeket meggyógyítani. Manapság a homeopátiában alkalmazzák is ezt a gyógynövényt, mégpedig hörghurut esetén, de száj- és torokgyulladást is gyógyítanak a segítségével. Gyulladáscsökkentő hatását a növény leveleiben található nyálkaanyagoknak és a kovasavnak köszönheti.

Hatóanyagai között megtalálhatók az ásványi anyagok, a kovasav, az allantoin, a nyálkaanyagok, a flavonoidok (kempferol, kvercetin) és a glikozidok. A gyógynövény sok C-vitamint is tartalmaz.

Az orvosi tüdőfű köptető és köhögéscsillapító hatásokkal rendelkezik. Régen még tuberkolózis ellen is előszeretettel használták. A tüdőfű nyálkatartalma miatt irritációcsökkentő hatású lehet és hagyományosan légúti betegségek kezelésére is alkalmazható.

Régebben az állatokat, szarvasmarhákat, juhokat, lovakat gyógyítottak ezzel a gyógynövénnyel, úgy hogy porított tüdőfüvet kevertek a takarmányba vagy az állatok ivóvizébe.

Más gyógynövényekkel – kakukkfű, cickafarkfű, mezei zsurló, lándzsás útifű, zsálya, orvosi ziliz – még hatásosabb lehet ez a gyógynövény.

Amennyiben köhögéstől vagy éppen rekedtségtől szenved, akkor készíthet a gyógynövényből főzetet, amellyel aztán gargalizálnia szükséges, hogy a panaszai csökkenjenek vagy elmúljanak. Hogyan készíthet ebből a gyógynövényből főzetet? Tegyen egy csészében egy teáskanálnyi szárított gyógynövénylevelet, majd öntse le egy deciliternyi forró vízzel. Hagyja tíz percig állni, majd szűrje le. Langyos állapotban öblögessen vele.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük