fbpx

A magas káliumszint veszélyes is lehet

Banán felkarikázva egy kicsi tálban, mellette a lehúzott banánhéj.

Hiperkalémiáról akkor beszélünk, amikor egy adott személy vérében túl sok a kálium. Általában nincs tünete a magas káliumszintnek, így az orvosok is csak nehezen tudják ezt diagnosztizálni.

A magas káliumszint mögött általában valamilyen krónikus betegség áll. Ilyen lehet a krónikus vesebetegség, a nem megfelelően kezelt cukorbetegség, a kiszáradásos állapot, a súlyos vérzés, a káliumban gazdag ételek túlzásba vitt fogyasztása, de bizonyos gyógyszerek is megemelhetik a káliumszintet.

A magas káliumszint nem mindig okoz tüneteket, viszont amikor akut vagy krónikus káliumszint-emelkedésről van szó, az már okozhat bénulást vagy szívrohamot.

Ha valakinek nagyon sok kálium van a vérében, az már járhat kellemetlen tünetekkel. Például izomgyengeséggel, gyengeség és fáradtság érzésével, hányingerrel, izomfájdalmakkal, görcsökkel, légzési nehézséggel, szokatlan szívveréssel és mellkasi fájdalmakkal.

Milyen gyógyszerek okozhatnak magas káliumszintet a vérben? Például a nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek, egyes vízhajtók és béta-blokkolók.

Pangásos szívelégtelenség esetében alacsonyabb lehet a vesefunkció, és az erre adott kezelés, illetve gyógyszer okozhat magasabb káliumszintet.

Káliumban gazdag táplálékok, amelyeket korlátozni szükséges azoknál a személyeknél, akiknél megvan az esély arra, hogy a káliumszint megemelkedjen: édesburgonya, burgonya, fehérbab, joghurt, gyümölcslevek, kagyló, lima bab, csonthéjas gyümölcsök, mint például szilva, sárgabarack, őszibarack.

A hiperkalémia többnyire nem okoz tüneteket. Az orvosok is nagyon nehezen tudják ezt az állapotot diagnosztizálni. Ez esetben a szív, a vese és a húgyúti vizsgálatok elsődlegesek. A diagnosztizáló orvos nézheti az egyén hidratációs szintjét, kérhet laboratóriumi vizsgálatokat, vagyis vér- és vizeletmintát. Az orvos ilyenkor minden esetben megkérdezi az adott személyt, hogy milyen gyógyszereket szed, mivel egyes gyógyszerek is okai lehetnek a káliumszint emelkedésének a vérben.

A magas káliumszint azonnali orvosi segítséget igényel. Ilyenkor szokták alkalmazni a dialízist. A szűrés elősegíti a kálium vérből történő kiürülését, illetve a káliumszint csökkenését. Az intravénásan adott kalcium, illetve az így adott inzulin és glükóz is csökkentheti a kálium szintjét.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük