fbpx

A májfunkció javítása egyszerű módszerekkel és egészséges táplálékokkal – gyógynövények, fokhagyma, gyökérzöldségek, zöld leveles zöldségek

Fehér köpenyes orvos kezében egy műanyagból készült májat tart a kamera felé.

Amennyiben a májunk jól, azaz egészségesen működik, akkor voltaképpen minden rendben van, elmondhatjuk, hogy egészségesek vagyunk. Hiszen a jó májfunkciók fokozzák az energiaszintet, hatására a bőrünk szép lesz, erősebb lesz az immunrendszerünk, nem kell fertőzésektől és betegségektől tartanunk, jobb lesz a hangulatunk és nagyobb orális egészségnek is örvendhetünk.

A májra nagyon sok feladat hárul, többek között a vér szűrése, az epetermelés, ezen kívül segít a tápanyagok mennyiségét optimális szinten tartani, emellett tárolja azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyekre a szervezetünknek szüksége lehet. Feladatai közé tartozik a triglicerid- és a koleszterintermelés, illetve az elfogyasztott szénhidrátok glükózzá alakítása.

Ha valamilyen májbetegségben szenvedünk, akkor sokféle tünettel kell számolnunk, ide tartozik a hasi fájdalom, a sárgaság, a hányinger, a fogyás, a hányás, az étvágytalanság és a gyengeség. A további szimptómákhoz tartozik a zavartság, a koncentráció hiánya, a székrekedés, a fokozott izzadás, a sötét széklet és vizelet, a boka és a láb duzzanata, illetve a hormonális egyensúlytalanság is jele lehet, hogy valami gond van ezzel a szervünkkel.

A májfunkciókat és a máj működését egyes ételek és italok is jelentősen ronthatják. Ebbe a csoportba tartozik például a túl sok alkohol és koffein, a finomított lisztek, a cukros ételek és italok, a hidrogénezett olajokból és a mesterséges élelmiszerekből készített ételek és italok, a feldolgozott húsok.

A májfunkció javítására a legjobb, ha minél több alkalommal gyulladáscsökkentő táplálékokat fogyasztunk. Ilyenek például a savanyúságok, azaz a probiotikumokban gazdag ételek. Ezek a táplálékok elősegítik a jó bélbaktériumok elszaporodását és ezzel is biztosítják a bél egészségét.

A zöld leveles zöldségek – spenót, mángold, kelkáposzta – nemcsak antioxidáns, hanem remek gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek, ezen kívül megnövelik a szervezetben a glutationszintet is, ami pedig azért hasznos, mert így kevesebb szabad gyök keletkezik a szervezetben. Kiváló mangán-, kálium- és magnéziumforrások. Klorofillt is tartalmaznak, amely segíti a májat a mérgező nehézfémek semlegesítésével.

A gyökérzöldségek közül a cékla sok antioxidánst és tápanyagot, például folátot, betalaint, rostot, mangánt, káliumot, A-vitamint és C-vitamint tartalmaz. Javítja az enzimatikus aktivitást és serkenti az epe áramlását, amely lebontja a mérgező salakanyagokat, hogy gyorsabban kivezesse azokat a szervezetből.

Egyes gyógynövények is nagyon alkalmasak arra, hogy megnöveljék a szervezetben a glutationszintet és ezzel csökkentsék a szervezetben a gyulladást. Gyógynövények, amelyek alkalmasak a gyulladáscsökkentésre: kurkuma, oregánó, koriander, petrezselyem.

A zöld tea katekin nevű vegyületekben gazdag. Ezek a vegyületek antioxidáns hatással rendelkeznek, amelyek csökkentik a szervezetben az oxidatív stresszt és a májkárosodás esélyét.

A legtöbb gyümölcs szintén magas antioxidánstartalommal rendelkezik, ami biztosítani tudja a szervezet és a máj számára a szükséges elektrolitokat, például a magnéziumot, a kalciumot és a káliumot.

A keresztesvirágú zöldségek közé tartozik a kelbimbó, a brokkoli, a karfiol, a kelkáposzta. Fitonutrienseket, flavonoidokat, karotinoidokat tartalmaznak, amelyek segítenek semlegesíteni a toxinokat. Glükozinolátokban is bővelkednek. Ezek a kéntartalmú vegyületek metabolitokká bomlanak, amelyek enzimatikus reakciókat váltanak ki. Ezek pedig segítenek a méregtelenítésben és a nehézfémek kiürítésében. Ezek az enzimek az emésztést is segítik. Fontos, hogy a keresztesvirágú zöldségeket egészséges zsírokkal kombináljuk a zsírban oldódó vitaminok jobb felszívódása érdekében.

A citrom és a lime citromsavat, káliumot, C-vitamint és bioflavonoidokat tartalmaz. Ezek a tápanyagok javítják az energiaszintet, fokozzák a máj méregtelenítését és csökkentik a gyulladást. A grépfrútban a legnagyobb koncentrációjú flavonoid a naringin, amely antioxidáns hatással védi a májat a sérülésektől.

A fokhagyma allicinben gazdag. Ez egy olyan kénvegyület, amely remek természetes antibiotikum, illetve gombaellenes hatással is rendelkezik. Szelént is tartalmaz, amely egy méregtelenítő ásványi anyag.

Gyógynövények közül a következők járulnak hozzá a máj méregtelenítéséhez: kurkuma, pitypanggyökér, koriander, máriatövis és gyömbér.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük