fbpx

A pajzsmirigybetegségben szenvedőknek is kötelező a D-vitamin

D-vitamint tartalmazó élelmiszerek: gomba, vaj, sajt, tej, zöldborsó, tojás, lazac.

Manapság nagyon sok ember szenved D-vitamin-hiánytól és egyre több embernél állapítanak meg valamilyen pajzsmirigybetegséget.

A krónikus pajzsmirigygyulladást Hashimoto-kórnak nevezik. A kutatások során az bizonyosodott be, hogy az ebben a kórban szenvedő betegeknél jelentős javulást eredményez a D-vitamin-pótlás.

A Hashimoto-kór az egyik legelterjedtebb autoimmun betegség. Az autoimmun betegség azt jelenti, hogy az immunrendszer a saját szervek és szövetek ellen fordul. Ennél a betegségnél a pajzsmirigyet támadja meg, ami fokozatosan elsorvad, elpusztul. Ez pedig ahhoz vezet, hogy csökkenni fog a pajzsmirigy-aktivitás, hiszen a pajzsmirigy is aktívan részt vesz a hormontermelésben. A jellemző tünetek közé tartozik a fáradtság, a székrekedés, a lassú szívverés, a súlygyarapodás, az ízületi és izomfájdalom és a hidegre való érzékenység.

A Hashimoto-kór nem gyógyítható, viszont a csökkenő hormontermelés miatt a mesterségesen adott hormonpótlás sokat segíthet, javíthat a beteg állapotán, a tünetek enyhülhetnek és meg is szűnhetnek.

Kutatások során bebizonyosodott, hogy a D-vitamin-pótlás is rendkívül sokat segíthet a betegek állapotán, hiszen ez csökkenti a szervezetben az antitestek termelődését, amelyek részben felelősek ennek a betegségnek a kialakulásáért.

Természetesen akik ebben a betegségben szenvednek, nem elegendő csak a D-vitamint pótolniuk, más kiegészítők szedésére is szükségük lehet. Ilyen a magnézium, a szelén és a B-12 vitamin is.

A D-vitamin kulcsszerepet játszik több száz élettani funkcióban, hiszen láthatjuk, hogy a megfelelő pajzsmirigyfunkciót is biztosítani tudja, éppen ezért nagyon fontos ennek a vitaminnak a pótlása. Ez a vitamin napfény hatására termelődik a szervezetünkben, annak hiányában mindenképpen gondoskodni szükséges a beviteléről. Ez a vitamin megtalálható a halakban és a tojásban például, de egyes gombafélék is tartalmazzák.

Ha nincs elegendő D-vitamin a szervezetünkben, fáradtsággal kell számolnunk, de jellemző lehet még a gyakori megfázás, a hát- és izomfájdalom, a depresszió, a lassabb sebgyógyulás, de a hajhullás és a csontritkulás kockázata is sokkal magasabb lesz.

  1. Kollerné Váncsa Aranka

    Nagyon köszönöm a hasznos információkat. Júniusban lesz nálam pajzsmirigy beavatkozás.Máshol azt olvastam, hogy tojást nem szabad fogyasztani.

  2. Szászy Anita

    Oszlassuk már végre el azt a tévhitet,hogy nem szabad tojást,tejet,stb…fogyasztanunk ha pajzsmirigy betegek lettünk.Akkor kell csak kiiktatni ezeket az ételeket,ha orvosilag bizonyított az hogy allergiásak vagyunk rá!!!!!! Egyébként ha nem áll fenn allergia,akkor egész egyszerűen rosszabbat teszünk a szervezetünknek ,mert az élelmiszerek elhagyása hiánybetegséget alakít ki .Amit ugyan kell,vagy lehet szintetikus szerekkel,vitamin komplexekkel pótolni,de azért a legtöbb értelmesen gondolkodó orvos tudja ,és ezt preferálja a betegek esetében is,hogy jobb a természetes alapú élelmiszer fogyasztása .A vitaminok azokból szívódnak fel megfelelőbb mértékben .Egész életemben ,gyerekkorom óta zöldségfélékkel táplálkozom ,gyümölcsökkel mivel falun nőttem fel.Ott lakom ma is .Így nyilvánvaló nálunk a gyümölcs,és zöldség fogyasztás ,és nem látja kárát a szervezetem ,pedig allergiás vagyok gyümölcs,és zöldség félére ,Azokat kiiktattam az étrendből .

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük