fbpx

A szem a lélek, az arc a testünk tükre – elváltozások az arcon

Idősebb nő arcának tükörképe egy kerek asztali tükörben.

A szemünk szinte ragyog, ha boldogok vagyunk. A gonosz emberek szemét mindig sötét színben ábrázolják, azaz a szemünk nagyon sok mindenről árulkodik, kifejezheti lelkiállapotunkat, hangulatunkat. Azonban az arcunk is sok mindenről mesélhet. Most olyan arcon kiütköző, megjelenő elváltozásokról lesz szó, amelyeket minden orvos azonnal felismer, ha mi nem is. Mutatunk most néhány olyan jellegzetes tünetet, jelet, amely betegségre vagy valamilyen megváltozott állapotra, egészségi problémára utalhat.

Az arcunkon és a szemünk környékén megjelenhetnek sárgás elszíneződések. Ez akkor alakulhat ki, amikor túl sok méreganyag halmozódik fel a szervezetben, és azok semmilyen módon nem tudnak kiürülni. Felnőtteknél a sárgaság súlyosabb betegségeket is jelezhet: májbetegség, hasnyálmirigy-problémák, epehólyag-problémák és vírusfertőzések.

Az arcunkon különféle anyajegyek is megjelenhetnek. Addig, míg nem mutatnak elváltozást – amit szabad szemmel nem mindig lehet észrevenni, ezért szükséges a rendszeres szűrővizsgálat –, nincs probléma. Ha azonban az anyajegy megváltozik, akkor sok esetben valamilyen komolyabb bőrprobléma áll a háttérben. Mire ügyeljünk? Ha az anyajegynek megváltozik a határvonala, nem szimmetrikus, megváltozik a színe, az átmérője, illetve folyamatosan változik, vérzik, kisebesedik, többféle színe van.

Száraz és hideg időben mindenkinek kicserepesedhet az ajka. Az ajakbalzsamok védelmet jelentenek, és segítenek megőrizni az ajkak nedvességtartalmát. A száraz ajkak azonban valamilyen egészségi problémát is jelezhetnek, ilyen például a cukorbetegség, a kiszáradás vagy valamilyen gyógyszerre adott allergiás reakció.

A pillangó alakú, piros bőrpír az orca két felén a lupusz egyik gyakori jele és tünete. Ez egy olyan autoimmun betegség, amikor is az immunrendszer megtámadja a saját szöveteit és szerveit. Ez általában más immunrendszeri betegséget is magával hozhat, például ilyen az ízületi gyulladás vagy a Raynaud-szindróma.

A férfiaknál és a nőknél is előfordulhat fokozott szőrnövekedés az életkor előrehaladtával. A szőr olyan helyeken nő idősebb korban, ahol nem szeretnénk. Férfiaknál gyakori a fül- és orrszőrzet növekedése, a nőknél pedig az ajak fölött és az állon jelennek meg szőrszálak. Ez a hormonális változások miatt alakul ki.

A szemhéj is veszít feszességéből, így az lelóghat, ami zavarhatja a látást is. Azonban nemcsak az öregedési folyamatok miatt nyúlhat meg a szemhéj szövete, hanem valamilyen, az idegekkel, aggyal kapcsolatos betegség miatt is.

Sárga dudorok is megjelenhetnek a szemhéjon és a szemgödörben. Ezek a dudorok a koleszterinlerakódások miatt jönnek létre. Ez azt jelzi, hogy túl sok koleszterin halmozódott fel a vérben, ami viszont szívbetegségeket és még stroke-ot is okozhat.

A szemünk alatti szövet felpuffadhat, megduzzadhat. Ennek sok oka lehet: a szervezet több vizet tart vissza, túl sok sós étel fogyasztása, alváshiány, hormonális változások. Ahogy öregszünk, gyakrabban fordul elő ez a probléma, hiszen ilyenkor a szemhéjat támogató izmok meggyengülnek. Ha azonban irritáció is megjelenik tünetként, akkor ez egy allergiás reakció lesz valamilyen anyagra, porra, pollenre, parfümre, tisztálkodószerre.

Ha valakinek kihullik a szemöldöke, a szempillái, és foltos hajhullása lesz, akkor a háttérben állhat az alopecia areata nevű betegség is, amikor is az immunrendszer a szőrtüszőket és hajhagymákat támadja meg.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük