fbpx

A szívelégtelenség és a csontritkulás

Szív kiemelve az emberi testnél.

A csontritkulás egy nagyon komoly betegség. Ilyenkor csökken a csont tömege és a csont sűrűsége, ez pedig törékeny csontokat eredményez. A legújabb kutatások szerint az alacsony csontsűrűség és a szívelégtelenség között összefüggés mutatható ki.

Az alacsony csontsűrűség nem minden

A szívelégtelenség és a csontsűrűség csökkenése közötti összefüggés tehát kimutatható. Azonban más tényezők és rossz szokások, szenvedélyek is közrejátszanak abban, ha valakit szívelégtelenség fenyeget. A betegség kialakulását befolyásolja a nem, az életkor, a vérnyomás, a cukorbetegség, a BMI-index és az életmódbeli szokások is. Ez utóbbi alatt a káros szokásokat kell érteni, mint az inaktív életmód, a dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás.

Mi is sokat tehetünk

Ahhoz, hogy sokáig egészségesek maradjunk, vagyis se csontritkulás, se szívelégtelenség ne fenyegessen bennünket, nekünk is tennünk kell valamit az egészségünk védelmében. A betegségeket legkönnyebben az egészséges táplálkozással kerülhetjük el, mégpedig az egészséges, főként növényi alapú étrenddel, az egészséges zsírokkal, a fehérjékkel, a gyümölcsökkel, a zöldségekkel és a teljes kiőrlésű gabonafélékkel. Mindemellett fontos, hogy elkerüljük az emberi egészségre káros vegyi anyagokat és a növényvédő szerekkel kezelt zöldségek és gyümölcsök fogyasztását.

Figyeljünk csontjaink egészségre!

A kor előrehaladtával már egyre jobban elkezdődik a csontbontó folyamatok munkája. Idősebb korban már sokkal nehezebb odafigyelni a csontjaink egészségére, vagyis a csonttömeg nagy része ekkor már kialakul és ilyenkor a leépülés a jellemző. Azonban nem lehetetlen a csontjaink állapotán változtatni. A testmozgás sokat segíthet, hiszen ezáltal a csontokban elindul a csontépülő folyamat, illetve a csontbontó folyamatok lelassulnak. Nagyon fontos, hogy a csontjaink számára biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat. Napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben. A kalcium alapú táplálkozással megadjuk a szervezet számára ezt az alapvető ásványi anyagot. Emellett a magnézium és a K-vitamin is nagyon fontos, hiszen ez a 4 tápanyag együttesen segít a csontépítésben.

A menopauza és a csontritkulás

A menopauza szakaszába lépő nők vannak a legnagyobb veszélynek kitéve – már ami a csontritkulást illeti. A menopauzán átesett hölgyeknek évente kellene csontsűrűség-vizsgálatra járni, és amennyiben szükség van rá, az orvos által írt kiegészítőket is fogyasztani szükséges.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük