fbpx

A túl sok munka is megárthat

Öltönyös férfi íróasztalnál ül két tornyosuló irathalom között két telefonnal, és rémülten nézi a karóráját.

Mindenki pénzből él, így fontos, hogy dolgozzunk, és ha házasságban élünk, lényeges, hogy mindkét fél dolgozzon. Az is kulcsfontosságú tényező, hogy meglegyen az a bizonyos egyensúly a munka és a magánélet között, hiszen a munkát is túlzásba lehet vinni. Ha valaki a munkaidején túl még ha otthon is dolgozik, ha túl sok túlórát vállal, akkor ennek előbb-utóbb súlyos következményei is lehetnek.

Ha valaki ugyanis sokat dolgozik, akkor logikus, hogy sok minden másra nem jut elegendő vagy semennyi ideje. Márpedig az embert nem arra tervezték, hogy egész nap csak üljön és a munkájának éljen, hiszen mind a testnek és mind a léleknek nagy szüksége van a regenerálódásra. Mutatjuk is, hogy miért is árthat meg a túl sok munka.

A túl sok munka hatására a szervezetben megemelkedik a stresszhormon, azaz a kortizol szintje és ennek sok negatív hatása és következménye lehet, például megemelkedik a vérnyomás, kialakulhatnak szív- és érrendszeri panaszok, létrejöhet cukorbetegség, és más egészségi problémákat is magával hozhat, ha valaki csakis a munkájának él.

Ha valaki túl sokat dolgozik, akkor minden valószínűség szerint nem alszik eleget. Alvásra viszont mindenképpen szükség van, hiszen nagyon jót tesz mind a fizikai, mind a mentális egészségnek. A sok munka még azt a készségünket is csökkenti, hogy megbirkózzunk a stresszel.

Ha valaki sokat dolgozik, akkor gyakran előfordul, hogy még enni is elfelejt, azaz kihagy egy-egy étkezést. Ennek következménye nem más, mint a vércukorszint csökkenése, ami nemcsak az energiaszintet redukálja, de megnöveli az esélyét az egészségtelen ételek fogyasztásának, ami szintén emeli a betegségek kialakulásának kockázatait.

Ha valaki annyira sokat dolgozik, akkor nemhogy enni nem lesz ideje, de még a testmozgásra is sajnálni fogja a drága időt. Márpedig nagyon jól tudjuk, hogy milyen következményei vannak, ha valaki nem mozog eleget, ha nem edzi a testét, ha nem sportol. A rendszeres testmozgás segít a depresszió megelőzésében, csökkenti a vérnyomást, javítja a koleszterinszintet, segít a vércukorszint szabályozásában, csökkenti a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatait.

A sok munka az emberi kapcsolatokra is rányomja a bélyegét. Márpedig a megfelelő, jól működő társadalmi kapcsolatoknak is nagyon sok pozitív hatásuk van: javuló memória, fokozódó kognitív készségek, illetve megnövekedett jóllét és boldogságérzet.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Jómagam is megtapasztaltam hamincas éveimben, hogy a napi 10-12 óra munka egyszerűen veszélyes, megjött az első majdnem angina pectoris. Nagyon fontos, hogy a fő munkaidő tényleg csak nyolc óra legyen és több más dolog is legyen az életünkben (család, gyermek, hobbi, testmozgás). Fontos, hogy este már ne gondoljunk a holnapi tennivalókra, ráér az másnap reggel, mikor borotválkozunk, reggelizünk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük