fbpx

A túl sok ülés nyomot hagy az egészségen

Home office-ban laptoppal dolgozó pár: a férfi gimnasztikai labdán ül, a nő magasabb asztalnál áll.

Napjainkban nagyon sokan dolgoznak irodában, számítógéppel. Az ülő életmódot követelő munka kényelmes, azonban nagyon sok kockázatot hordoz magában. Ha nem is tudunk a munkánkon változtatni, az életmódunkon igen. Azaz ha napi 8 órát vagyunk kénytelenek egy asztal mellett ülve dolgozni, akkor bizony még inkább szükségünk van a mozgásra, arra, hogy fitten tartsuk a testünket, és ezzel kisebb esélye lesz annak is, hogy szívbetegek vagy cukorbetegek leszünk. De milyen betegségeket és egészségi problémákat okozhat az ülő életmód? Mutatunk most ezek közül néhányat.

Egy tanulmányban egy olyan vizsgálatról számoltak be, ahol a vizsgálati alanyok egy része ülő munkát végzett – buszsofőrök –, a vizsgálatban részt vevők másik csoportja pedig álló munkát végzett – kalauzok –, a vizsgálat pedig több éven keresztül tartott. A tudósok azt állapították meg, hogy a buszsofőrök kb. kétszer akkora valószínűséggel lettek szívbetegek, mint a kalauzok. Azaz az egész napos ülés nem tesz jót az egészségnek, különösen a szív egészségének.

Ha egyhuzamban sok ideig ülünk, nagyobb valószínűséggel halunk meg korábban azokhoz az emberekhez képest, akik nem töltenek sok időt üléssel. Ha túl sokat ülünk, az agyunk úgy nézhet ki, mint azoknak az embereknek az agya, akik demenciában szenvednek. Az ülés ugyanis növeli a szívbetegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázatait.

A túl sok ülés negatív hatásait testmozgással lehet ellensúlyozni. Naponta legalább 40-50 perces intenzív mozgásra van ahhoz szükség, hogy az ülés negatív hatásait kivédjük.

Ha egész nap ülünk, akkor csak kevés kalóriát égetünk el, illetve fokozódik a cukorbetegség kockázata is. Az orvosok úgy vélik, hogy az ülés megváltoztatja a szervezet reakcióját az inzulinra, arra a hormonra, amely segít a cukor és a szénhidrátok energiává történő alakításában.

A sok ülés kedvez a mélyvénás trombózis kialakulásának is. Általában a lábban keletkezik vérrög, azonban ez el is szabadulhat és a tüdőbe is kerülhet.

Ha sokat ülünk, mert ezt kívánja meg a munkánk, és ezt történetesen otthon tesszük, mert home office-ban dolgozunk, akkor még a szorongásunk is fokozódhat. A társadalmi elszigeteltség pedig csak még jobban fokozza a szorongást és a magányosság érzését.

Az eddigi kutatások szerint a rákos betegségek kockázata is megnő, ha valaki túl sokat ül. Elsősorban a vastagbél- és tüdőrák kockázata nő meg a túl sok ülés miatt.

A túl sok ülés hatására a vér áramlása is lelassul, aminek következtében zsírsavak, zsírok halmozódnak fel a vérben, ez pedig szívbetegségek kialakulásához vezethet. A sok ülés mintegy 80%-kal növeli a meg a vérrögképződés kockázatait is.

A hosszabb ideig tartó ülés inzulinrezisztenciát is okozhat, amely előszobája a 2-es típusú cukorbetegségnek. A szervezet zsírfeldolgozási képessége is jelentősen lecsökken a túl sok ülés hatására. Ilyenkor csökken a szervezet lipoprotein-lipáz termelése, amely a zsír lebontásához nélkülözhetetlen enzim. Amikor a szervezet nem tudja lebontani a zsírt, akkor az elkezd tárolódni, ami elhízáshoz vezethet.

Ha ülő életmódot folytatunk, kulcsfontosságú, hogy legalább óránként álljunk fel és mozogjunk egy keveset. Vigyázzunk a testtartásunkra, hiszen a rossz testtartás csontkárosodáshoz, csökkent vérkeringéshez, fáradtsághoz és az izomerő elvesztéséhez vezethet. Ma már léteznek olyan íróasztalok, amelyek mellett állhatunk is, állva is dolgozhatunk. Az ilyen asztalok nemcsak az agyműködést segítik, hanem a kreativitást és a termelékenységet is.

  1. Pálos Csilla

    Az Alexander technika megtanìt egy olyan tudatos testhasználatra – űlésre is – hogy ne terheljük rosszul a gerincet, elkerüljük a felesleges izomfeszüléseket. Megtanìt észrevenni azokat beidegződéseket, rossz megszokásokat, amelyek a hát- ill. derékfájáshoz vezetnek.
    Alexander-technika Tanárok Egyesülete

  2. Szuhay Péter

    A címképen két jó megoldás látszik, a gömb, amin egyensúlyozni kell meg az állítható magasságú asztal, ami mellett állva is lehet dolgozni. Van egy divatból kiment harmadik eszköz is, a térdeplőszék. Talán divatba lehetne hozni a magas, ferde lapú írópultot is, ami jó kétszáz éve volt használatban.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük