fbpx

A vörös áfonya rendszeres fogyasztásával csak jót teszünk az egészségünkkel

Egy asztalon vörös áfonyák egy tálban és mellette, és üvegpohárban vörös áfonyalé jégkockával.

Sokan a fekete áfonya egészségügyi előnyeit ismerik, pedig a vörös áfonyának is csodálatos hatásai vannak, hiszen gazdag tárháza az antioxidánsoknak, a vitaminoknak és az ásványi anyagoknak.

A vörös áfonya a roston és a szénhidráton kívül még káliumot, magnéziumot, foszfort, kalciumot, C-, K- és A-vitamint is tartalmaz, de gazdag forrása a B6- és az E-vitaminnak is.

Az oxidációs folyamatok a szervezetünkben negatívan hatnak az egészségünkre, olyannyira, hogy akár rákos megbetegedést is okozhatnak. A stressz nagyon károsítja az egészséget, ezt akár a napi problémák, akár a környezeti hatások vagy egyes ételek is kiválthatják. Az antioxidánsoknak nagyon hasznos szerepük van ilyenkor, hiszen védelmet jelentenek a sejtkárosodással szemben. A vörös áfonya gazdag tárháza az antioxidánsoknak, hiszen bőségesen tartalmaz C-vitamint, flavonolokat, antociánokat és flavonoidokat is.

A vörös áfonya polifenolokban is rendkívül gazdag. Ilyen polifenol például a kvercetin. Ez az antioxidáns erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ami nagyon hasznos, hiszen így elkerülhetővé válhatnak az olyan krónikus betegségek, mint szív- és érrendszeri betegségek. Egyes tanulmányok arról is beszámoltak, hogy a kvercetinben gazdag táplálok hatékonyak a bélflóra egyensúlyának fenntartásában.

A vörös áfonya nagy segítség lehet a húgyúti fertőzések megelőzésében is. Kialakulásáért sok esetben az E. coli baktérium tehető felelőssé, azonban ha rendszeresen fogyasztjuk a vörös áfonyát, akkor ez a baktérium nem tud megtapadni a húgyhólyagban és így fertőzést sem tud okozni.

A cukorbetegség egy krónikus betegség, amelynek során a glükóz szintje megemelkedik a vérben, emellett oxidatív károsodást okoz az erekben és az idegekben, szövődményként pedig még szív- és szembetegségek is kialakulhatnak. A vörös áfonya rendszeres fogyasztásával azonban csökkenhet a vércukorszint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyeknél.

A vörös áfonya rendszeres fogyasztása megakadályozhatja a szívbetegségek kialakulását, illetve csökkentheti és meg is szüntetheti az artériákban a gyulladást, ezzel pedig jelentősen mérséklődik a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

Az áfonya emellett prebiotikus táplálék is, így nagyon hatékony a bélflóra egyensúlyának helyreállításában és megtartásában.

1 hozzászólás

  1. Szép napot! Én inkább kérdezni szeretnék. A szárított, cukrozatlan vörösáfonya felnőttek számára ajánlott napi mennyisége érdekelne. Ha lenne kedves valaki megosztani ezt az infot, nagyon megköszönném!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük