fbpx

Az idegesség, a keringés és az emésztés nagymestere: szagos müge

Szagos müge (Galium odoratum) dekoratív, apró fehér virágai.

A buzérfélék családjába tartozó szagos müge (Galium odoratum) Európában és Ázsiában is megtalálható. Elsősorban olyan lomberdőkben találkozhatunk vele, amely dús aljnövényzettel rendelkeznek. Tölcsér alakú, apró, fehér szirmait májusban és júniusban bontogatja. A termése két gömbölyű résztermésből áll.

A gyógynövény hatóanyagai többek között az iridoid-glikozidok és a kumarin. Föld feletti részét a népgyógyászatban neurotikus állapotok – álmatlanság, idegesség, fokozott ingerlékenység –, görcsök és emésztési zavarok – felfúvódás, renyhe emésztés – tüneteinek a kezelésére alkalmazzák.

A gyógynövény kivonatait az orvostudomány elsősorban vénás megbetegedéseknél használja, hiszen a kumarinnak gyulladáscsökkentő és keringésjavító hatása van. Azonban a kumarinnak mérsékelten máj- és vesekárosító hatása is van.

A szagos müge eredményes oldja a görcsöket és az idegeket is lenyugtatja. A növényből készült teaforrázat gyermekeknek is adható. Azonban túl is lehet adagolni, ami szédülést és mérgezéses tüneteket is okozhat.

A szagos mügét külsőleg lehet alkalmazni fekélyek és furunkulusok kezelésére és sebgyógyításra.

Idegi eredetű nyugtalanság és álmatlanság esetén is enyhülést hozhat. Ha nehezen tud csak elaludni, akkor készítsen ebből a gyógynövényből teát. Egy csészébe tegyen egy teáskanálnyi szárított gyógynövényt, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. Hagyja állni 5 percig, majd szűrje le. Fogyaszthatja mézzel, de önmagában is. Sokat ne igyon belőle, mert könnyen fejfájást okozhat.

Bólék fűszerezésére is kiválóan alkalmas, de nagy mennyiségben fogyasztva fejfájással kell számolnunk. Német nyelvterületeken gyakran készítenek bólét ennek a gyógynövénynek a felhasználásával. Régebben több országban is előszeretettel készítettek belőle különféle italokat, de májkárosító hatása miatt ma már ipari felhasználását is erősen korlátozzák. Nem árt óvatosan bánni ezzel a gyógynövénnyel, nem szabad folyamatosan és hosszú távon fogyasztani, még akkor sem, ha egyébként egészségesek vagyunk, ugyanis májkárosodást okozhat.

Terhesség és szoptatás alatt nem javasolt a fogyasztása, illetve azok a személyek is tartózkodjanak ettől a gyógynövénytől, akik valamilyen keringésre ható készítményt, gyógyszert szednek. Használata nem ajánlott keringési zavarok és véralvadásgátló gyógyszerek mellett sem.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük