fbpx

Az illóolajok megzavarhatják a normális hormonális aktivitást?

Levendula-illóoalaj kis pumpás üvegcsében, mellette szárított levendula és levendulás fürdősó.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy az illóolajokban – legfőképpen a levendulaolajban és a teafaolajban – található vegyi anyagok megzavarhatják a hormonok normális működését.

Például a látszólag ártalmatlannak tűnő levendulaolaj zavart okozhat a fiatal fiúk fejlődésében, hiszen a női nemi hormonok miatt túl sok ösztrogén termelődik a szervezetükben, és ez a mellek megnövekedéséhez vezethet. Azonban a jó hír az, hogy a levendulaolaj és a levendulaolajat tartalmazó termékek használatának felfüggesztésével ez a probléma rövid idő múlva a múlté lehet.

Kutatások azt is megállapították, hogy a levendulaolaj és a teafaolaj ösztrogénfokozó és antiandrogén hatásokkal bírnak.

Egy másik kutatás szerint mindkét illóolajban vannak endokrin zavaró anyagok, azaz olyan anyagok, amelyek zavarják a szervezetben a hormonok normális aktivitását.

A teafa- és a levendula-illóolaj sok alkotóelemet tartalmaz. A kutatók szerint ezek közül legalább négy – a 4-terpineol, a limonén, az alfa-terpineol és a linalil-acetát – bizonyos mértékig endokrinellenes hatást gyakorol az emberi szervezetben.

Sok illóolaj biztonságosnak tekinthető, de aki valamilyen hormonproblémával rendelkezik, jól teszi, ha bármilyen illóolaj vagy egyéb gyógynövény használatával kapcsolatban természetgyógyász vagy hormontanácsadó véleményét is kikéri, hiszen a gyógynövények amilyen hasznosak tudnak lenni, olyan károkat is tudnak okozni.

Gondoljunk csak a vörös herére, amely fitoösztrogéneket tartalmaz. A fitoösztrogénekről is megoszlanak a vélemények. Míg a menopauza után relatíve biztonságosnak tartják a használatukat, addig a klimax felé közelítő nőknek sok esetben nem javasolják a fogyasztását. És azoknak a hölgyeknek sem, akik ki vannak téve a hormonfüggő daganatok veszélyeinek.

Az illóolajok befolyásolhatják a hormonokat, a bélbaktériumokat, és bizonyíték van arra is, hogy átjuthatnak a placentán és így eljuthatnak a babához. Az illóolajok hatásai a méhben fokozódhatnak, ezért rendkívül óvatosan kell eljárni a terhesség alatt az illóolajok használatával. A terhesség alatt például többek között a következő illóolajok használata nem javasolt: gyömbér, fenyő, szegfűszeg, zsálya, kakukkfű, szerecsendió, oregánó, borsmenta, rozmaring, mirha, jázmin.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük