fbpx

Gyógynövényekkel a hormonális egyensúly megteremtéséért

Fekete háttér előtt fürtös poloskavész.

A gyógynövények a világ csodái. Segítségükkel betegségeket előzhetünk meg, betegségek tüneteit csillapíthatjuk vagy szüntethetjük meg. Egyes gyógynövények nagyon hatékonyak a hormonrendszer kiegyensúlyozásában, a hormonális egyensúly megteremtésében.

A hormonok nagyon sok feladatot látnak el. Ráhatásuk lehet a növekedésre, szerepük van a szaporodásban, az anyagcserében, de a hőmérséklet és a hangulat szabályozásában is.

Hormonális egyensúlyhiányt sok minden okozhat, például a szabad gyökök elszaporodása, ami oxidatív stresszhez vezet, a pajzsmirigybetegségek vagy éppen az endokrin rendszer rendellenességei.

A nők jobban ki vannak téve a hormonok „játékainak”. Életükben három olyan szakasz is van, amikor a hormonok irányítják, szabályozzák az életüket. A pubertás, a terhesség és a menopauza.

A feketekömény-mag gazdag forrása az antioxidáns fitonutrienseknek. Ez a gyógynövény szabályozni tudja a tesztoszteronszintet, az inzulinhormont és a pajzsmirigyhormonok szintjét is.

Az ashwagandha vagy más néven az indiai ginszeng egy olyan adaptogén gyógynövény, amely segít a stresszhormonok csökkentésében. Rendszeres fogyasztásával nemcsak a kortizolszint lesz alacsonyabb, hanem az alvás is sokkal jobb lesz.

A másik remek hormon-kiegyensúlyozó gyógynövény nem más, mint a fürtös poloskavész, amely gazdag forrása a triterpén-glikozidoknak. Ez a gyógynövény fitoösztrogéneket tartalmaz, így a női nemi hormonok kiegyensúlyozásában van nagy szerepe. A fürtös poloskavész támogatja a nők reproduktív egészségét, illetve nagyon hasznos lehet a menopauza tüneteinek csökkentésében is.

A barátcserje szintén nagyon hasznos lehet azoknak a nőknek, akik már a menopauza szakaszába léptek. A gyógynövény hatással van az olyan hormonokra, mint a prolaktin vagy a dopamin. Ha megemelkedik a prolaktinszint, az okozhat premenstruáció-szindróma tüneteket, azonban a barátcserje eredményesen tudja a prolaktinszintet csökkenteni.

A hagyományos gyógyászat évszázadok óta alkalmazza a majorannát gyógyászati célokra. A gyógynövény fenolos savakat és flavonoidokat tartalmaz nagy mennyiségben. A majoranna hatással van az inzulin- és a kortizolszintre. Az inzulinhormon szintjét csökkenti, ami viszont pozitív hatással van a vércukorszintre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük