fbpx

Az olvasás egészségre gyakorolt hatásai

Idős férfi mosolyogva könyvet olvas a kanapén.

Az egyik legjobb szabadidős tevékenység nem más, mint az olvasás. Nemcsak egy szórakoztató hobbiról van szó, de még a testi és lelki egészséget is szolgálja. Mutatjuk is, hogyan!

Régebben, míg az embereknek nem volt telefonjuk és mindenféle olyan eszközük, amelyekkel lehetett az interneten böngészni, sokan olvastak, amikor csak az idejük engedte. Napjainkban is egyre többen találnak vissza az olvasás örömeihez, merthogy az olvasás valóban boldogsággal tölthet el bennünket amellett, hogy rengeteg pozitív hatása van az egészségre nézve.

Ha sokat olvasunk, mentálisan is sokkal kiegyensúlyozottabbak lehetünk, merthogy az olvasásnak nagyon sok pozitív hatása van a lélekre. Ez annak köszönhető, hogy olvasás hatására csökken a szervezetünkben a stressz-szint. Épp annyira pozitív hatása van, mint a jógának vagy éppen a meditációnak.

Már a kisgyerekek is szeretik, ha esténként olvasunk nekik. Ennek hatására nemcsak hamarabb megnyugszanak, de nem lesznek feszültek, könnyen ellazulnak, és hamarabb is elalszanak. Felnőttek esetében éppen olyan hatásos az olvasás, mint a gyerekeknél. Ha esténként nehezen alszunk el vagy nem alszunk eleget, álmatlanságban szenvedünk, akkor a megoldás nem más, mint az olvasás. A kutatások is azt mutatják, hogy az olvasás és az alvás mennyisége, illetve minősége között szoros az összefüggés. Minél jobban tudunk éjszakánként aludni, annál jobban tud a szervezetünk regenerálódni, azaz a szervezetünk annál hatékonyabban képes kijavítani a nap közben ejtett hibákat.

Az olvasásnak kiemelt szerepe van a kognitív funkciók növelésében is. Idősebb korban a kognitív képességek gyakran hanyatlani kezdenek, azonban rendszeres olvasással megelőzhetjük ezt a problémát. Az olvasás ugyanis edzésben tartja az agyat és nagyon pozitívan hat az agysejtekre, illetve az agysejtek közötti kommunikációra. A rendszeres olvasás a memóriát is fejleszti, mint ahogyan a keresztrejtvényfejtés is.

Mivel a rendszeres olvasás csökkenti a stresszt, jó alvást biztosít és még az agy működésére is jó hatással van, ezért elmondható, hogy ezek a pozitív hatások akár az élettartamot is jelentősen megnövelhetik. Tehát tanulmányok szerint az olvasás segít a stressz csökkentésében, valószínűleg azért, mert nagy koncentrációt és összpontosítást igényel. Egy tanulmány azt írta le, hogy már 10 perc olvasás után is csökken az izomfeszültség és lassul a pulzusszám. A stressz csökkentése jót tesz az immunrendszernek. Stressz hatására ugyanis a szervezet kortizol nevű stresszhormont termel, ami gyulladáshoz vezet, a gyulladás pedig fokozza a rákos betegségek kialakulásának esélyét.

Az olvasás remek módja az esti kikapcsolódásnak. Sokkal jobb alternatíva, mint az ágyban telefonozni és számítógépezni, ugyanis ezek kék fényt bocsájtanak ki, ami akadályozhatja a minőségi és mennyiségi alvást.

Az olvasás segíthet a mások iránti empátia fejlesztésében is. Az olvasás során megismert történetek segítenek más embereket – és természetesen saját magunkat is – jobban megérteni. Ez az egyik legjobb módja az önmegismerésnek és az önfejlesztésnek, ami nemcsak a lelki egészséget, hanem a fizikai és szellemi egészséget is javítja, fokozza.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük